هلند

هلند (اروپا)

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

جاذبه‌ها:

شهرها:

گروه:

هُلند (به هلندی: Nederland (تلفظ: نـِیدِرلانت)) کشوری است کوچک از قلمروهای پادشاهی هلند در شمال غربی اروپا با شانزده و نیم میلیون جمعیت که بیشترشان مسیحیپروتستان هستند. جمعیت مسلمانان هلند نزدیک به یک میلیون نفر است

هلند یا به اصطلاح ندرلند کشوری تقریباً کوچک با مساحت حدود ۴۱٬۵۲۶ کیلومتر مربع  در بخش شمال غربی اروپا واقع شده، جمعیت آن طبق آخرین سرشماری چیزی حدود ۱۶٬۵۷۰٬۶۱۳  نفر می باشد. کشور هلند پیشرفته با فرهنگ بالاست به‌ طوری که شاخص توسعه انسانی آن بسیار بالا و ۰/۹ است. شهر زیبای آمستردام پایتخت کشور هلند و بزرگترین شهر آن می باشد، بندر روتردام دومین شهر بزرگ آن است ولی شهر لاهه از نظر تمرکز سیاسی و وجود وزارتخانه و سفارتخانه ها مشهور می‌باشد. کشور آلمان همسایه شرقی هلند، بلژیک همسایه جنوبی و بریتانیا همسایه غربی هلند هستند.

کشور هلند در نزدیکی دریای شمال و دشت بزرگ اروپا در بخش کم سطح زمین قرار دارد و تپه های اطراف آن به حدود سیصد و بیست و دو متر می رسد. درباره هلند می توان گفت با توجه به موقعیت جغرافیایی هلند، آب و هوای آن بیشتر معتدل دریایی و مرطوب با بارندگی مداوم در طول سال است. زمستان های این کشور بسیار سرد و تابستان ها گرم و مرطوب است، به طوری که ماه های جولای و آگوست در تابستان دما در حدود هفده تا بیست و چهار درجه سانتی گراد و ماه های ژانویه و دسامبر در زمستان دما بین صفر تا ده درجه سانتی گراد تغییر می‌کند. در ماه های می و آپریل بارندگی معمولاً کمتر است.

هلند و رسم و رسوم آن می توان گفت کشور هلند به دلیل هم مرز بودن با کشورهای آلمان، بلژیک، فرانسه و انگلیس قومیت های زیادی در آن سکونت دارند که هر یک آداب‌ و رسوم و فرهنگ خاص خود را دارند. ولی برخی رسوم بین آن‌ها مشترک است مانند دست دادن در ابتدا و انتهای هر ملاقات، عدم سؤال پرسیدن از سن، وضعیت تأهل و میزان درآمد در اولین آشنایی و برخورد، اهمیت تعیین وقت قبلی برای قرارها و ملاقات ها، اهل تعارف نبودن و بیان صریح نظراتشان از خصوصیات مشترک آنهاست. مردم هلند بیشتر به زبان هلندی صحبت می‌کنند که به زبان آلمانی نزدیک است ولی بیشتر آن‌ها بر زبان انگلیسی هم مسلط هستند. اکثر هلندی‌ها دارای مذهب مسیحی پروتستان هستند ولی حدود یک میلیون نفر از آن‌ها نیز مسلمان هستند.

درباره هلند  ناگفته نماند که با آنکه کشور هلند دارای آشپزی سنتی و غذاهای متنوع است ولی مانند دیگر کشورهای اروپایی چون ایتالیا، اسپانیا و فرانسه غذاها و طبخ معروفی ندارد. بیشتر هلندی ها به سیب زمینی و مشتقات آن علاقه زیادی دارند و معمولاً کنار بیشتر غذاهایشان، سیب زمینی سرو می‌کنند. سوپ هم بین غذاها در زمستان بسیار طرفدار دارد. شیر قهوه هم در کشور هلند طرفداران زیادی دارد.

کیک دونات هلندی هم معروف است و بیشتر در شب های سال نو در خانه ها و مغازه ها به چشم می‌خورد. پنیرهای خوشمزه هلندی مانند پنیر لیدن، ادام، گودا و لیر دار ممر بسیار مشهور می‌باشند.

نوع حکومت در کشور هلند پادشاهی است ولی شاه در کشور تنها نمادی از وحدت ملی است و نقش تعیین کننده ای در حکومت و سیاست کشور ندارد. تصمیم‌های تعیین کننده درباره هلند و دولت هلند توسط دو مجلس متشکل از نمایندگان منتخب مردم گرفته می‌شود، حتی نخست وزیر که مهم‌ترین مقام سیاسی هلند است به‌وسیله رأی این نمایندگان انتخاب می‌شود. نمایندگان مجلس هلند را احزاب گوناگون این کشور تشکیل می‌دهند.

کشور هلند از دیرباز عضو اتحادیه اروپا و از اعضای پیمان ناتو بوده، همچنین از هم‌پیمانان معاهده شنگن نیز هست.

نرخ رشد اقتصادی در هلند از سال ۲۰۰۶ به بعد بالای ۳ درصد است. بیکاری در این کشور بسیار پایین و نرخ آن چیزی حدود دو درصد گزارش شده.  محال است کسی نام کشور هلند را بشنود و به یاد گل نیفتد. هلند در پرورش و تجارت گل بخصوص  گل لاله سرآمد است و منبع اصلی تجارت این کشور زیبا است. بنابراین اساس اقتصاد هلند بر پایه دامداری و کشت و صنعت است. هر چند هلند نقش بزرگی در صنعت بانکداری و تجاری جهانی دارد. علاوه بر این‌ها هلند دارای ذخایر زیرزمینی گازهای طبیعی است که صادرات آن هم نقش بسزایی در توسعه اقتصاد کشور هلند دارد. بنابراین با توجه به توضیحات باید متوجه شده باشید که هلند کشوری مناسب برای کار و سرمایه گذاری است.

0
  • پایتخت: آمستردام
  • واحد پول: یورو
  • زبان رسمی: هلندی
  • شهرهای مهم: آمستردام-بندر روتردام
  • آمستردام در استان هلند شمالی در غرب هلند واقع شده است. هسته اصلی این شهر تاریخی در قرون وسطا به وجود آمد و در قرن شانزدهم توسعه یافت و تبدیل...

    مشاهده بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *