ویزای آمریکا

کشور پهناور، پیشرفته و قدرتمند آمریکا از دیرباز از جنبه‌های مختلف توریستی، تحصیلی، کاری و زندگی دارای جاذبه‌های فراوانی برای متقاضیان مهاجرت به این کشور بوده و هر ساله افراد زیادی از سراسر دنیا برای اهداف مختلف و تجربه رویای معروف آمریکایی، نسبت به اخذ وقت سفارت آمریکا و دریافت یکی از انواع ویزای آمریکا اقدام می‌کنند.
همان طور که می‌دانید متاسفانه دسترسی به سفارت آمریکا در داخل ایران مقدور نبوده و متقاضیان درخواست ویزای آمریکا باید از طریق سفارت‌های مستقر در کشورهای همسایه نظیر ترکیه، ارمنستان و امارات، پروسه ویزای آمریکای خود را پیگیری کنند و یا این‌ که از خدمات آژانس‌ های مسافرتی معتبر استفاده نموده و از خدماتی نظیر پیکاپ ویزا در این شرکت‌ها بهره‌مند شوند.

مدارک ویزای توریستی:

 • پاسپورت امضا شده
 • وکالت نامه محضری
 • شناسنامه
 • برگه وقت سفارت
 • پرینت ایمیل سفارت

مدارک ویزای دانشجویی:

 • وکالت نامه محضری
 • پاسپورت امضا شده
 • برگه DS-160
 • شناسنامه
 • برگه وقت سفارت
 • ایمیل سفارت
 • فرم I20 یا DS2019

مدارک ویزای مهاجرتی:

 • وکالت نامه محضری
 • پاسپورت
 • برگه .Case No
 • شناسنامه

انواع ویزای امریکا
B: تایپ ویزای B و یا Visitor Visa ، نوعی از ویزای غیر مهاجرتی امریکا است، این نوع ویزا، ویزای موقت سفارت امریکاست که سه نوع دارد.

B1: افرادی که اغلب برای ویزاهای موقت تجاری از قبیل: شرکت در کنفرانس، سفر جهت اخذ قرارداد، دریافت مشاوره جهت ثبت شرکت و… درخواست دارند.

B2: افرادی که درخواست ویزای توریستی،دیدار آشنایان و جهت معاینات پزشکی می خواهند به امریکا سفر کنند.

B1/B2: این درخواست برای افرادی است که ویزای توریستی و تجاری درخواست می کنند،در واقع این نوع از ویزا تلفیقی از ویزایB1 و B2 می باشد.

برای نوع ویزای B فرم DS-160 برای تمامی افراد درخواست کننده به صورت جداگانه باید تکمیل شود و لازم به ذکر است که افراد پایین تر از 13 سال و بالای 80 سال نیازی به حضور در مصاحبه را ندارند.

F ،M، J: جهت تحصیل در امریکا شما نیاز به ویزای دانشجویی دارید که در اولین قدم جهت دریافت این نوع ویزا دریافت گواهینامۀSEVP و فرم I20از دانشگاه است و پس از آن می توانید جهت دریافت ویزا اقدام نمایید.

متقاضیان ویزاهای دانشجویی علاوه بر هزینۀ ویزا ،هزینۀ SEVIS هم جهت درخواست ویزا باید پرداخت کنند.

ویزای دانشجویی عموماً 3 نوع هستند :

ویزای گروه F: این نوع ویزا را افرادی می توانند درخواست دهند که به علت های زیر قصد سفر به امریکا دارند:

– ادامه تحصیلات در مقاطع دانشگاهی

– ادامه تحصیلات در مقطع دبیرستان

– تحصیلات در مقطع ابتدایی خصوصی

– تحصیلات در مقطع مدرسه علوم دینی

– تحصیل در دیگر موسسه های دانشگاهی از جمله برنامه های آموزشی زبان

F1 : شخص درخواست کننده برای ویزای دانشجویی باید این نوع ویزا را درخواست کند.

F2 : همسر ویا فرزندان زیر 21 سال متقاضی به عنوان همراه می توانند تقاضای این نوع ویزا را نمایند.

در ویزای F1 به دارنده ویزا اجازه کار حین تحصیل نمی دهند و دانشجو اجازه کار به مدت یک سال پس از فارغ التحصیلی را دارد.

ویزای F1 محدودیت سنی ندارد و اشخاص از مقاطع پایه تا فوق دکترا می توانند جهت دریافت این نوع از ویزا اقدام نمایند.

ویزای گروه M: این نوع ویزا را افرادی درخواست می دهند که قصد تحصیل در یکی از هنرستان ها یا مؤسسات غیر علمی در زمینه هایی مانند: طراحی لباس، عکاسی، مدلینگ و … را داشته باشند.

فرد متقاضی پس از دریافت فرم I20از دانشگاه و پرداخت SEVIS می تواند برای این نوع از ویزا اقدام کنند.

ویزای M هم به 2 دسته تقسیم می شود:

M1 : شخص درخواست کننده برای ویزای دانشجویی باید این نوع از ویزا را درخواست کند.

M2 : همسر ویا فرزندان زیر 21 سال متقاضی به عنوان همراه می توانند تقاضای این نوع ویزا را نمایند.

ویزای گروه J: این نوع ویزا به محققین،پژوهشگران و افرادی که نیاز به فرصت مطالعاتی دارند داده می شود. دارندگان این ویزا اجازه کار حین تحقیق را دارند و حداکثر2 سال پس از پایان تحقیقاتشان باید خاک امریکا را ترک کنند.

ویزای گروه J هم به 2 دسته تقسیم می شود:

J1:شخص درخواست کننده برای ویزای دانشجویی باید این نوع از ویزا را درخواست کند.

J2:همسر ویا فرزندان زیر 21 سال متقاضی به عنوان همراه می توانند تقاضای این نوع ویزا را نمایند.

H1-B: از نوع ویزا های کاری می باشد که متقاضی قبل از اقدام کردن برای این نوع ویزا باید پیشنهادِ کار از یک شرکت معتبر در امریکا داشته باشد،حداقل شرایط لازم جهت در خواست این ویزا دارا بودن مدرک لیسانس و یا 12 سال سابقه کارِ قابلِ استناد در همان رشته می باشد.

لازم است بدانید شما با داشتن ویزا می توانید همسر و فرزندان زیر 21 سال خود را به عنوان همراه معرفی کنید ولی آنها اجازه کارندارند.

زمان درخواست این ویزا 01.April به بعدِ هر سال می باشد و درخواست این ویزا محدویت زمانی ندارد ولی از زمان شروع و تا تکمیل ظرفیت سالانه ( 6500 نفر ) فرصت دارید تا برای این ویزا اقدام کنید. از روز درخواست معمولاً 4 تا 6 ماه طول میکشد تا جواب ویزای شما آماده شود.

یکی از مزیت های این ویزا این است که معمولاً 3 ساله صادر می شوند و در صورت داشتن شرایط لازم قابل تمدید تا 6 سال می باشند و داشتن این ویزا درواقع راهیست برای دریافت گرین کارت امریکا.

مدارک لازم برای ویزای توریستی آمریکا:
اصل گذرنامه متقاضی: اصل پاسپورت متقاضی ویزای آمریکا با حداقل ۶ ماه اعتبار پس از مدت زمان خروج از این کشور.

کلیه گذرنامه های قدیمی: تمامی پاسپورت های قدیمی متقاضی ویزای آمریکا جهت بررسی تاریخچه سفری ایشان.

تکمیل آنلاین فرم درخواست ویزای توریستی آمریکا (DS-160): فرم درخواست ویزای توریستی امریکا را باید به صورت آنلاین تکمیل کنید و در زمانی برای مصاحبه مراجعه می‌کنید، نسخه چاپ شده آن را همراه خود داشته باشید. برای تکمیل فرم ویزای توریستی امریکا، می‌توانید از خدمات ویزای گروه مسافرتی ویزالند استفاده کنید.

یک قطعه عکس

عکس باید رنگی و در سایز 5*5 سانتی متر باشد. همچنین عکس باید حداکثر برای ۶ ماه گذشته باشد و بین چهره متقاضی و عکس نباید تفاوت فاحشی دیده شود.

عکس را باید در زمان تکمیل فرم درخواست ویزای امریکا آپلود کنید و در صورتی که موفق به آپلود کردن نشدید، یک قطعه عکس با مشخصاتی که در بالا توضیح داده ایم، همراه خود برای مصاحبه ببرید.
رسید پرداخت هزینه‌ی ویزای توریستی آمریکا: هزینه ویزای توریستی امریکا، به صورت آنلاین پرداخت می‌شود. این هزینه ۱۶۰ دلار آمریکا می‌باشد که از طریق سایت سفارت این کشور پرداخت می‌شود و پس از پرداخت، رسیدی برای شما ارسال می‌شود که در زمان مصاحبه باید این رسید را همراه خود داشته باشد.

برگه تعیین وقت سفارت آمریکا: زمانی که در سایت سفارت آمریکا، وقت مصاحبه خود با افسران ویزای این کشور را تعیین می‌کنید، یک برگه تائیدیه برای شما ارسال می‌شود که باید در زمان مصاحبه پرینت این برگه را همراه خود داشته باشید.

تمکن مالی و گردش حساب متقاضی: تمکن مالی ویزای توریستی امریکا، باید مبلغی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان باشد. همچنین برگه تمکن مالی باید به دلار آمریکا صادر شود و توسط شعبه صادر کننده، به مهر و امضاء برسد. گردش حساب نیز باید برای ۶ ماه آخر باشد. در صورتی که سپرده و یا حساب پس انداز دارید، ارائه آن ها هم می‌تواند در اخذ ویزای آمریکا به شما کمک شایانی کند. توجه داشته باشید که مدارک مالی برای ویزای امریکا با دقت بالایی بررسی می‌شود و از ارائه مدارک مالی جعلی به شدت خودداری کنید.

ارائه برگه سوء پیشینه: جهت بررسی سوابق کیفری متقاضی ویزای آمریکا، ارائه سوء پیشینه الزامی است. حتی در صورتی که دارای سوابق کیفری هستید، برگه آن را باید تحویل سفارت آمریکا دهید.

ارائه برگه اشتغال به کار: برگه اشتغال به کار ویزای توریستی آمریکا باید دارای سمت شغلی، حقوق دریافتی، تاریخ شروع به کار اسم سرپرست و یا کارفرما باشد. همچنین در این نامه باید با تاریخ سفر شما به امریکا (اعلام تاریخ مرخصی از محل کار) موافقت شود.

ارائه سوابق بیمه تامین اجتماعی: در صورتی که متقاضی دارای سوابق بیمه تامین اجتماعی باشد، باید کلیه سوابق خود را به افسران ویزای امریکا ارائه کند. ارائه سوابق بیمه تامین اجتماعی، برای اثبات بازگشت به کشور محل اقامت دریافت می‌شود.

ارائه برگه اشتغال به تحصیل (در صورت محصل بودن): در صورتی که متقاضی ویزای امریکا و یا یکی از همراهان ایشان محصل باشد، باید نامه اشتغال به تحصیل ایشان به همراه مدت زمانی که ایشان می‌توانند در آمریکا اقامت داشته باشند، ذکر شود.

ارائه کلیه اسناد ملکی: متقاضی ویزای آمریکا، در صورتی که خونه و یا ملکی به اسم خود داشته باشد، باید اسناد آن ها به سفارت آمریکا ارائه کنید. معمولا اسناد ملکی برای مشخص شدن وضعیت اقامت متقاضی در کشور خود دریافت می‌شود و در صورتی که سند ملکی نداشته باشید، ارائه اجاره نامه و یا قولنامه محل سکونت الزامی است.

برنامه سفری: یکی از مدارکی که به تصمیم گیری افسران ویزای آمریکا کمک شایانی می‌کند، برنامه سفری است. برنامه سفری شامل مکان هایی است که شما قصد دارید در آمریکا از آن ها بازدید کنید، مدت زمان اقامت در این کشور و همچنین معرفی افرادی است که به دیدار آن ها می‌روید. در صورت درخواست می‌توانید برنامه سفر به آمریکای خود را از گروه مسافرتی ویزالند دریافت کنید.

ارائه دعوت نامه (در صورت موجود بودن): دعوت نامه ویزای آمریکا، باید از سوی خانواده، دوست، آشنا و یا یک شرکت باشد. در متن دعوت نامه، اسم، شماره پاسپورت و اطلاعات کامل شما، نسبت شما با دعوت کننده، مدت زمان اقامت‌تان و همچنین آدرس و جزئیات تماس دعوت کننده باید ذکر شود. دعوت نامه ویزای آمریکا باید توسط سفارت و یا شهرداری تائید شود.

رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما و واچر هتل: برای رزرو بلیط رفت و برگشت به آمریکا و همچنین دریافت واچر هتل در این کشور، می‌توانید از خدمات ویزای گروه مسافرتی ویزالند استفاده کنید. توجه داشته باشید که در صورت داشتن دعوت نامه نیازی به ارائه واچر هتل نیست.

 

هزینه وقت سفارت آمریکا

هزینه تکمیل فرم DS-160، واریزی سفارت و اخذ وقت سفارت آمریکا برای هر متقاضی در زیر آمده است و تمامی این مراحل توسط کارشناسان ویزای آمریکای پل نصر انجام خواهد پذیرفت.

 

 

 
 
 
0