ویزای انگلیس

ویزای انگلیس

یکی از بزرگترین کشورهای اروپا کشور انگلستان است که سالانه گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می‌کند. پایتخت آن لندن نیز یکی از زیباترین و بزرگترین شهرهای اروپاست که هر فردی را شیفته خود می‌کند. این کشور با تاریخ و فرهنگ غنی و همچنین زیبایی‌های نوار ساحلی‌اش از لحاظ گردشگری، تحصیلی و شغلی جاذبه‌های فراوانی برای افراد در سراسر دنیا دارد و این انگیزه را در آنها می‌پروراند که به به این کشور سفر و یا مهاجرت کنند.
پس اگر شما هم یکی از افرادی هستید که می‌خواهید به این کشور سفر کنید، اولین قدمی که پیش رو دارید، دریافت ویزای انگلستان است.
لازم به ذکر است که در گذشته تنها با داشتن ویزای شینگن امکان ورود به این کشور نیز فراهم بوده اما با وجود نگرانی بسیاری از صاحبنظران، طی برگزاری یک رفراندوم با جدا شدن انگلستان از حوزه شینگن این امکان برای افراد از بین رفت. حال هر فردی که در کشوری به غیر از کشورهای حوزه اروپا زندگی کند برای ورود به خاک انگلستان نیاز به دریافت ویزایی جداگانه دارد و خبر خوب این است که شما با در دست داشتن این ویزا می‌توانید به کشورهایی چون اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی نیز سفر کنید.
برای دریافت این ویزا باید به سفارت انگلیس در ایران مراجعه نمود و یا از طریق آژانس‌های مسافرتی اقدام کرد.
ویزای انگلیس با توجه به هدف سفر به چند دسته تقسیم می‌شود و دریافت آن نیاز به گذراندن مراحلی است که ما در ادامه برای شما شرح می‌دهیم.

انواع ویزای انگلیس

ویزای توریستی
ویزای کاری
ویزای تحصیلی
ویزای خانوادگی

ویزای توریستی انگلیس

اگر برای سفر تفریحی به انگلستان می‌روید و تنها برای مدت کوتاهی در آنجا اقامت دارید، ویزای توریستی یکی از بهترین و محبوبترین گزینه‌ها برای شما می‌باشد که طرفداران بسیاری نیز دارد. با این ویزا از لحاظ قانونی اجازه اقامت در این کشور را ندارید ولی با توجه به نوع آن می‌توانید به مدت 6 ماه تا 10 سال از آن استفاده کنید و به گشت و گذار در آن کشور بپردازید و یا به دیدار اقوام و دوستان خود بروید.
برای دریافت این ویزا در روز مصاحبه تنها باید هدف و برنامه سفر خود را به طور کاملا واضح و روشن برای افسر مهاجرت در سفارت شرح دهید.

ویزای توریسی به دو دسته ویزای سینگل و ویزای مولتیپل تقسیم می‌شود:

ویزای سینگل (یکبار ورود): اعتبار این ویزا بعد از یکبار ورود و خروج به کشور انگلیس به طور خودکار باطل می‌شود حتی اگر از اعتبار آن هنوز باقی مانده باشد. پس برای زمانی مناسب است که قصد سفر مکرر به این کشور را نداشته باشید و باید بگوییم که بسته به برنامه سفری که در هنگام مصاحبه به افسر ویزا بیان می‌کنید، وی می‌تواند اعتبار آن را کمتر از 6 ماه صادر کند.

ویزای مولتیپل (چند بار ورود): با داشتن این ویزا می‌توانید به دفعات نامحدود به کشور انگلیس سفر کنید، البته تا زمانی که ویزای شما اعتبار دارد. بیشتر تاجرین و یا کسانی که صاحبان کسب و کار در این کشور هستند از این ویزا استفاده می‌کنند.

 

ویزای کاری انگلیس

اگر قصد مهاجرت به کشور انگلیس و دریافت اقامت دائمی آن را دارید، دریافت این ویزا یکی از راه‌ ها ییست که می‌توانید از طریق آن اقدام کنید. ناگفته نماند که برای بدست‌ آوردن آن باید از مراحل بسیاری عبور کنید.
این ویزا خود به 3 دسته تقسیم میشود:

ویزای نخبگان خارجی

ویزای نیروی متخصص خارجی 

ویزای نیروی جوان خلاق

ویزای نخبگان یا همان Tier1 خود به چهار دسته کار آفرین، فارغ‌ التحصیلان کار آفرین، سرمایه گذار و استعدادهای نخبه تقسیم می‌شود و برای آن دسته از افراد که می‌خواهند ویزای کار بلند مدت دریافت کنند مناسب است. این ویزا درجه 1 است و تنها 500 نفر در سال از سراسر دنیا قادر به دریافت آن هستند.

ویزای نیروی متخصص خارجی یا همان Tier2 پرطرفدارترین ویزای کاریست که خود به چهار دسته ویزای کار عمومی، ویزای انتقال داخل شرکتی، ویزای ورزشکاری و ویزای مبلغان دینی تقسیم می‌شود. این ویزا به افرادی که حرفه و یا مهارت خاصی دارند تعلق می‌گیرد و از نظر اعتبار، دائمی و بلندمدت است.

ویزای نیروی جوان یا Tier5 نوعی ویزای موقت است که به افراد جوانی که در زمینه‌ های ورزشی، خیریه و …. خلاق هستند تعلق می‌گیرد.

به طور کلی برای دریافت ویزای کاری و مهاجرت به انگلیس با توجه به شرایطی که وزارت کار آن کشور اعلام کرده، باید شرایط خاصی داشت که بر اساس سیستم امتیاز بندی ارزیابی می‌شوند و متقاضیان برای واجد الشرایط بودن باید شرایط زیر را داشته باشند:

داشتن پیشنهاد شغلی یا همان Job Offer که دارای بالاترین امتیاز است و خود به تنهایی به شخص 30 امتیاز می‌دهد.

دارا بودن مدرک زبان انگلیسی IELTS با نمره بالای 10 که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

تمکن مالی برای تامین هزینه‌های خود در یک دروه 90 روزه در قالب موجودی حساب بانکی. مبلغ آن باید با آخرین به روززسانی‌ های وزارت کار انگلیس منطبق باشد. به این ترتیب به دولت انگلیس این اطمینان داده می‌شود که فرد مهاجر در طی این دوره 3 ماهه قادر است هزینه‌ های اولیه زندگی خود را از قبیل خوراک و پوشاک، تامین کند.
و در آخر هم میزان درآمد و یا حقوق فرد در قبال کاری که در انگلیس انجام می‌دهد نیز نباید از یک مبلغ خاصی که وزارت کار انگلیس اعلام می‌کند کمتر باشد. بر اساس این بند هر چه درآمد فرد بیشتر باشد امتیاز بیشتری به او تعلق می‌گیرد.

 

ویزای تحصیلی انگلیس

رتبه بالای دانشگاه‌های انگلستان در رنکینگ جهانی و همچنین کیفیت آموزشی بالای آنها باعث شده تا سالانه دانشجویان بسیاری از سراسر جهان به انگلستان مهاجرت کنند. از آنجایی که تحصیل در این دانشگاه‌ها به زبان بین‌المللی انگلیسی صورت می‌گیرد، مدارک اخذ شده از آنها برای ورود به بازار کار جهانی بسیار معتبر و قابل قبول همگان است. و یه امتیاز خوب دیگر اینکه دانشجویان مقاطع ارشد و دکترا می‌توانند همسر و فرزندان زیر 18 سالشان را با خود به همراه ببرند، این در حالیست که همسرشان در کشور انگلیس اجازه کار دارد.

با این تفاسیر عده بسیاری جهت ادامه تحصیل در این کشور اقدام به دریافت ویزای تحصیلی می‌کنند.
ویزای تحصیلی خود به دو دسته تقسیم می‌شود؛ ویزای دانش‌آموزی و ویزای دانشجویی.

ویزای تحصیلی دانش‌آموزی مخصوص دانش‌آموزان بین 4 تا 17 سال است که امکان تحصیل از مقطع پیش‌ دبستانی تا دبیرستان را برای آنها فراهم می‌کند.

و ویزای دانشجویی که مخصوص افراد بالای 17 سال است که امکان تحصیل در مقاطع دانشگاهی را برای آنها فراهم می‌کند. البته برای دریافت این ویزا ابتدا باید توسط یکی از دانشگاه‌ها و یا موسسات آموزشی اعتباری این کشور پذیرش شوید که این هم مشمول سیستم امتیاز بندی ویزا می‌باشد.

از مزایای ویزای تحصیلی انگلیس این است که پس از پایان دوران تحصیلی و اخذ مدرک، فرد می‌تواند جهت دریافت ویزای کار اقدام نماید.

 

ویزای خانوادگی انگلیس

این ویزا مناسب افرادی است که تابعیت کشورهای خارج از مناطق اقتصادی اروپا را دارند و قصد دارند پس از ملحق شدن به خانواده خود حداقل 6 ماه در بریتانیا اقامت داشته باشند و جا دارد که ذکر کنیم در صورتی که فرد شرایط لازم را داشته باشد می‌تواند برای دریافت اقامت لازم نیز اقدام کند.

این ویزا انواع مختلفی دارد که عبارت‌اند از:

ویزای ازدواج
افرادی که می‌خواهند به والدین خود ملحق شوند
افرادی که می‌خواهند به فرزندان خود ملحق شوند
یکی از اعضای خانواده که خود مقیم انگلستان است قصد حمایت و ساپورت شما را داشته باشد

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای انگلیس

 1. اصل گذرنامه با امضا، به همراه کپی از تمام صفحات گذرنامه فعلی حتی صفحات سفید، اصل گدرنامه های قبلی به همراه کپی از تمامی صفحات حتی صفحات سفید بروی برگه A4
  • مدت اعتبار گدرنامه می بایست حداقل ۶ ماه از تاریخ سفر به انگلیس باشد
  • ارائه گدرنامه جداگانه برای هر نفر الزامی است
  • داشتن دو صفحه سفید روبروی هم الزامی است
 2. اصل و ترجمه شناسنامه به همراه کپی از تمام صفحات آن
 3. اصل و ترجمه سند ازدواج
 4. گواهی مدارک نشان دهنده وضعیت مالی به زبان انگلیسی شامل اصل ریز پرینت حساب شخصی و جاری برای۵ ماه گذشته
  • صورت حسابهای بانکی ، حسابهای پس انداز و سپرده های کوتاه مدت و بلند مدت (اصل گواهی سپرده های بانکی و… برای مدیران و سهامداران اصل ریز پرینت حساب شرکت وشخصی به زبان انگلیسی برای ۶ ماه گذشته)
  • گواهی تمکن به زبان انگلیسی برای سپرده های بانکی به همراه برگه گردش سود شش ماه آخر
  • شرایط اخذ ویزا حداقل موجودی حساب یا سپرده برای هر نفر ۱٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال است که می بایست از شش ماه گذشته در حساب موجود باشد.
  • قابل ذکر است در گردش حسابها مبلغ حقوق ، دریافتی اجاره خانه ، و سود سپرده می بایست مشخص باشد.
  • در مورد گردش حساب شرکتها نیز کلیه نقل و انتقالات وجوه در مورد خرید و فروش های شرکت مشخص باشد و در صورت نیاز مدارک مرتبط ارائه گردد.
 5. اصل و ترجمه اسناد مالکیت و در صورت اجاره دادن اصل و ترجمه اجاره نامه رسمی
 6. اصل و ترجمه مدارک شغلی؛ مدارک شغلی مربوطه از قبیل گواهی اشتغال به کار که در آن در مورد تاریخ درخواست مرخصی ذکر شده باشد و اینکه آیا این مرخصی با حقوق میباشد یا خیر ،جواز کسب،پروانه فعالیت،کارت بازرگانی، لیست بیمه ۶ ماه آخر،برگه مالیاتی پرداخت شده ، کارت پرسنلی، حکم کارگزینی ، حکم بازنشستگی ،کارت بازنشستگی ، پروانه مطب، و…
  • پزشکان: پروانه مطب یا حکم کارگزینی بیمارستان، پروانه دائم پزشکی، کارت نظام پزشکی ( در صورتیکه صاحب داروخانه، کلینیک و مراکز درمانی، آزمایشگاه و …. هستند لیست بیمه برای سه ماه آخر کارمندان)
  • وکلا :پروانه وکالت
  • مشاغل دولتی: حکم کارگزینی یا نامه از سازمان مربوطه با ذکر مدت اشتغال ، سمت و میزان حقوق دریافتی و ذکر مرخصی بنا به تاریخ سفر و نوع آن از جمله با حقوق یا بدون حقوق ، سابقه بیمه تامین اجتماعی با مهر سازمان و فیش حقوقی شش ماه آخر به همراه کارت پرسنلی
  • مشاغل غیر دولتی : گواهی اشتغال به کار با ذکر مدت اشتغال، سمت و میزان حقوق دریافتی همراه با فیش حقوقی سه ماه آخر و سابقه بیمه تامین اجتماعی با مهر سازمان
  • بازنشستگان : ارائه ریز پرینت حساب شامل واریز شش ماه اخیر حقوق بازنشستگی ،حکم بازنشستگی ،کارت بازنشستگی
  • دانش آموزان و دانشجویان : اصل گواهی اشتغال به تحصیل و کارت دانشجویی
 7. فرزندان زیر ۱۸ سال که بدون والدین سفر می کنند، ارائه اصل و ترجمه رضایت محضری الزامی است.
 8. اصل و ترجمه مدارک شغلی و مالی همسر برای خانم های خانه دار
 9. ارائه فرم تکمیل شده آنلاین ، واریزی سفارت ، چک لیست ، و پرینت برگه وقت سفارت (توسط آژانس)

ترجمه رسمی (دارالترجمه) برای تمامی مدارک فوق کافیست و نیازی به مهر دادگستری و تایید وزارت امور خارجه نمی باشد. لازم به ذکر است با توجه به مدارک ارائه شده و نظر سفارت ممکن است مدارک دیگری از مسافر درخواست گردد که تهیه و ارائه آن ها جهت اخذ ویزا الزامی است.

هزینه صدور ویزای انگلیس

مدت اعتبار ویزا واریزی همکار واریزی مسافر
۶ ماهه   ۲۰۰$   ۲۳۰$
۲ ساله   ۵۸۰$   ۶۱۰$
۵ ساله   ۱۰۳۰$   ۱۰۵۰$
۱۰ ساله   ۱۲۷۰$   ۱۳۰۰$
ویزای دانشجویی Tier4   ۵۸۰$ + هزینه بیمه   ۶۱۰$ + هزینه بیمه
ویزای Medical   ۳۵۰$   ۳۷۰$
      
 
0