صفحه اصلي اطلاعات توريستي تورها رزرو هتل اخبار درباره ما تماس با ما
فارسي     English   
خبرنامه
ايميل:

ثبت نام براي خبرنامه و SMS

هتل ها
بارسلو ارسين تپکاپی
صفائيه
آزادگان
سقز
منفرد

يزد
يزد مرکز استان يزد در کشور ايران است و در فاصله ۶۷۷ کيلومتري تهران قرار دارد. شهر يزد يکي از هفت کلانشهر ايران (تهران، مشهد، اصفهان، تبريز، شيراز ،يزد و اهواز) است.
يزد به شهر بادگيرها معروف است. به «شهر دوچرخه‌ها»[نياز به ذکر منبع] و «شهر شيريني»[نياز به ذکر منبع] نيز شهرت دارد.
ميدان اميرچخماق، باغ دولت آباد، زندان اسکندر (مدرسه ضياييه)، آتشکده زرتشت، ساعت مارکار و مسجد جامع يزد از اماکن ديدني شهر است

پيشينه تاريخي
اوليّهٔ شهر يزد را به زمان اسکندر مقدوني نسبت مي دهند که وي زنداني ساخته و نام آن را چنين نهاده است و به اعتقاد عده‌اي ديگر از تاريخ نويسان در دورهٔ ساسانيان به فرمان يزد گرد اول (421-339 م) در اين محل شهري بنام «يزدان‌گرد» بنا گرديده است. نام يزد از همين عنوان گرفته شده است و به معني مقدس، فرخنده و در خور آفرين مي باشد.
مورخين يوناني شهر کهن و باستاني را ايساتيس خوانده‌اند که احتمالا بعد از ويراني شهر کهن «کته» پديد آمده است. پس از ظهور اسلام و گرايش مردم ايران به دين اسلام به يزد لقب «دارالعباده» داده شد.
يزد به معناي پاک و مقدس و يزد گرد به معناي داده خدايي است. شهر يزد نيز به معناي شهر خدا و سرزمين مقدس است.
اولين بار نام يزد در کنار اسم چيني تخمه يکي از همرزمان داريوش آورده شد.

فرهنگ، زبان و گويش مردم يزد
مردم يزد به زبان فارسي رايج با پاره‌اي ويژگي‌هاي گويشي سخن مي گويند و بسياري از واژه‌ها و ترکيبات زيباي فارسي را در گويش خود حفظ کرده‌اند. در استان يزد برخي ويژگيهاي گويشي ميان شهرستانهاي مختلف محسوس است. معتقدان به آيين زرتشتي در ميان خود هنوز به زبان نياکانشان سخن مي‌گويند و بويژه مراسم مذهبي خود را با اين زبان انجام مي‌دهند. گويش يزدي بخشي از فارسي دري (فارسي خالص و اوليهٔ ايرانيان) است.
از دبيرستان‌هاي قديمي يزد مي‌‌توان به دبيرستان مارکار، دبيرستان ايرانشهر و دبيرستان کيخسروي اشاره کرد. استان يزد با بيش از ۵۲ درصد مصرف برق صنعتي يک استان صنعتي شناخته شده است

محله هاي قديم استان يزد
مشخص‌ترين وجهه شهر معماري خاص کويري آن است. بادگيرها، مناره‌ها و گنبدها مشخص‌ترين جنبه ظاهري معماري شهر است. در اين معماري از بادگير براي گرفتن جريان باد و خنک‌کردن فضاي ساختمان به کار مي‌‌رفته است.
بافت و ساخت معماري ويژهٔ منطقهٔ يزد از بارزترين نمونه‌هاي معماري خاص اقليم‌هاي گرم و خشک در جهان است. تناسب آن با نيازها و شرايط اقليمي- فرهنگي مردم منطقه، گذشته از زيبايي خاص اين معماري، از ويژگي‌هاي آن است. در مرکز هر محله معمولاً حمام، بازارچه، آب انبار، مسجد، حسينيه، لرد، کارگاه هاي کوچک، جوي آب (براي دسترسي به قنات) قرار دارد که بسياري از اين امکانات هنوز پا برجا هستند.
بادگيرخانه‌هاي قديمي در جهت قبله ساخته شده‌اند. با اين جهت گيري فضاهاي تابستاني و اتاق‌هاي زمستاني به طرزي مفيد پيرامون حياط مرکزي قرار مي‌گيرند.
حياط مرکزي اصلي ترين فضاي خانهٔ يزدي است. حوض آب در وسط حياط قرار گرفته است و باغچه ها دور تا دور آن با درختاني که نياز کمي به آب دارند همچون اَنار، اَنگور، اَنجير و پسته که علاوه بر سبزي خانه و تامين سايه و خنکي هوا از خشکي هوا نيز مي‌کاهد.
از جمله نمونه‌هاي بارز معماري قرنهاي گذشته محلهٔ فهادان يا يوزداران است که در گويش محلي جنگل يا محل يوزاران ناميده مي شود. قدمگاه منسوب به امام رضا نيز در اين گذر واقع شده است.
اقليت هاي ديني نظير يهوديان بيشتر در محله يهودي‌ها در سمت جنوب مسجد جامع ساکن هستند و کنيسه‌اي دارند. زرتشتيان نيز از جمله در محلّهٔ عيش آباد، محلّهٔ نعيم آباد، کوچهٔ بيوک، محلّه نرسي آباد، محلّهٔ اَهَرستان ساکن هستند.


صنايع يزد
در يزد صنايع بزرگي همچون فولاد آلياژي و مجتمع صنعتي چادرملو و کارخانه فولاد نورد يزد و صنايع کاشي و سراميک جاي گرفته است که با وجود اين صنايع حدود ۵۳ درصد از مصرف برق در تعرفه صنعتي استفاده مي شود.

ره‌آورد:
قطاب
پشمک
باقلوا
کيک يزدي

  
  

  
كاروان

هتل کاروان محل استراحت مناسب براي هر کسي است که قصد مسافرت به يکي از زيباترين شهرهاي ايران را...


صفائيه

هتل صفاييه يزد بعنوان تنها هتل چهار ستاره شهر يزد در باغي بزرگ وسرسبز و بهترين نقطه شهر واقع شده است معماري...


پارسيان

هتل 3 ستاره پارسيان آزادي واقع در شهر زيباي يزد با معماري و سبک خاص خود پذيراي مهمان عزيز با بهترين امکانات...


  

 

 
Powered By www.sama-agency.com