صفحه اصلي اطلاعات توريستي تورها رزرو هتل اخبار درباره ما تماس با ما
فارسي     English   
خبرنامه
ايميل:

ثبت نام براي خبرنامه و SMS

هتل ها
تالش
بادله
اميركبير
بارسلو ارسين تپکاپی
اینتر – کنتیننتال

دبي
دُبي (تحت تأثير املاء انگليسي دوبي هم نوشته مي‌شود) يکي از شهرهاي مهم امارات متحده عربي است. دبي يکي از هفت امارت امير نشين امارات متحده عربي است. دبي بيشترين جمعيت را در ميان اين هفت امارت دارد و دومين امارت بزرگ آن بعد از ابوظبي مي باشد. دبي از ديگر امارت‌هاي امارات متحده عربى متمايز مي باشد از اين لحاظ که درآمد نفت آن تنها 6% از توليد ناخالص داخلي را تشکيل مي دهد و اکثر درآمد امارت دبى از منطقه آزاد جبل علي يا (JAFZ) مي باشد و همچنين از گردشگري و ديگر خدمات تجاري. تأسيسات و پيشرفتهاي زياد در صنايع و فعاليتهاي مختلف در دبي باعث شده تا توجهات جهاني را در تمام زمينه ها و پروژه ها جلب کند، از جمله رويدادهاي ورزشي و کنفرانسها.

وجه تسميه
وجه تسميه واصل نام « دبي » از دو حرف (د) و (با) تشکيل شده، يعني (دبا) « دُبا » نام نوعي ملخ کوچک است قبل از اينکه بال در آورد، اين نوع ملخ در زمان گذشته در اين منطقه وجود داشته، به همين جهت نام منطقه را (دُبا) گذاشته بودند که به مرور زمان به (دبي) تبديل شده‌است.
مدتي هم اين شهر «الوصل» ناميده مي شد.
اميرنشين دبي در جنوب کشور ايران قرار دارد و جزئي از کشور امارات متحده عربي است. بسياري از مردم ايران براي تجارت و تفريح به دبي سفر مي‌کنند.

تاريخچه
دبي واقع در جنوب خليج فارس در سال ١٩٣٠ با جمعيتي در حدود بيست هزار نفر که حدود يک چهارم آن را خارجيان که غالبا ايراني و ما بقي از کويت ، بحرين و هند بودند شکل گرفت. دبي به صورت پيشرفته در طي بيست و پنج سال گذشته و با تلاش شيخ راشد بن سعيد آل مکتوم شکل گرفت. در طي اين ساليان دبي به صورت يک مرکز داد و ستد براي ايران و هند و اينک به صورت پل ارتباطي داد و ستد در ميان آفريقا و آسياي شرقي ميانه در آمده است. در سالهاي جاري دبي به يک مکان مطمئن براي سرمايه گذاري تبديل شده است.

زبان و دين
زبان رسمي عربي است اما انگليسي، هندي، اردو، مالايي و تميل نيز بصورت گسترده صحبت مي شود. اسلام، مذهب و دين رسمي مي باشد. 95 درصد مساجد و آخوندها سني هستند. مساجد شيعه هيچ پولي از دولت دريافت نمي کنند و همگي خصوصي هستند. همچنين تعداد زيادي هندى و سيک و مسيحي در دبي وجود دارد. گروههاي غير مسلمان مي توانند خانه ها و عبادتهاي خودشان را داشته باشند. درحاليکه دولت امارات متحده مجوز قانوني به گروههاي مذهبي نمي دهد، ممکن است برخي از امارتها استقلال داخلي به برخي از مذاهب بدهند. براي مثال در دبي مجوز قانوني به کليساي مسيح مقدس نوين داده شده. دبي نيز تنها امارتي است که معابد هندو و گوردوارا (معابد سيک ها) دارد. طبق سرشمارى اخير افراد ملت هندوستان بيشترين جمعيت مستقر در دبى را تشکيل ميدهند. گروههاي غير مسلمان، کمکهاي نقدي را تنها مي توانند از بين خود جمع آوري کرده و يا از خارج دريافت کنند و مي توانند در ملا عام دينشان را تبليغ کنند. اما از دين برگشتن يا توزيع نشريات مذهبي به شدت خلاف قانون بوده و علاوه بر جريمه نقدي و پيگرد قانوني، به خاطر رفتار توهين آميز به آئين اسلام ، فرد مجرم را از کشور اخراج مي کنند.

  
جزیره نخل دیرا

این جزیره ساخت آن از سال ۲۰۰۴ آغار شده و تا ۲۰۱۵ ادامه...


شندغه

شندغة یکی از مناطق سه گانه تاریخی دبی می‌‌باشد. این منطقه در مدخل خور دبی و ازسمت جنوب غربی خور واقع شده...


جزیره نخلی جمیرا

جزیرهٔ جمیرا یکی از پروژه‌های سه گانهٔ ساخت سه جزیره به نامهای جمیرا، دیرا و جبل علی می‌باشد....


برج العرب

برج العرب هتلی مجلل در دوبی، امارات متحده عربی...


برج دبی

برج دُبِی آسمانخراشی است که اکنون در حال ساخت در شهر دبی در امارات متحده عربی...


  

  
  

 

 
Powered By www.sama-agency.com