صفحه اصلي اطلاعات توريستي تورها رزرو هتل اخبار درباره ما تماس با ما
فارسي     English   
خبرنامه
ايميل:

ثبت نام براي خبرنامه و SMS

كشورها
ترکيه
امارات متحده عربي
مالزي
ايران

رشت
شهر رَشت مرکز استان گيلان در شمال ايران است. اين شهر همچنين مرکز شهرستان رشت نيز است.

درباره نام رشت
بنا به گماني تلفظ دقيق اين نام رِشت بوده که آن نيز از بن ريسيدن گرفته شده‌است و دليل اين نام گذاري مطرح بودن اين شهر در توليد رشته‌هاي ابريشمي دانسته شده.
همچنين گفته مي‌شود در ابتدا رشت به صورت روستايي بزرگ ميان يک فضاي جنگلي بوده و از آبادي‌هاي کهن ايران بشمار مي‌رفته که نامش در کتاب حدودالعالم به سال ۳۷۲ هجري آمده‌است. در خصوص نام رشت هم نظرات متعددي وجود دارد. از جمله معروف به (بيه) يعني مصب بين دو رود يا (دارالمرز) يعني سرزمين پست و گود (جلگه) و يا به نظر علي‌اکبر دهخدا چون ساخت اصلي شهر در سال ۹۰۰ هجري بوده و کلمه رشت در حساب ابجد ۹۰۰ است اين نام را انتخاب نمودند. قوميت مردم رشت گيلک و به زبان گيلکي با لهجه بيه پس تکلم مي‌کنند. مذهب اکثريت مردم شيعه اثني عشري است ولي تعدادي اقليت مذهبي از سال‌هاي بسيار دور در کنار ديگر مردم رشت زندگي مي‌کنند.
از ديگر دلايل نامگذاري رشت کلمه «رش» به معني باران بسيار ريز ميباشد. زيراآب و هوا در اين منطقه تقريباً ۸ ماه از سال باراني مي‌باشد که نوع باران رش بوده و تا ۴ روز در هفته نيز ممکن است ادامه پيدا کند. در اين صورت رشت يعني مکاني که در آنجا باران به صورت مداوم مي‌بارد و اين در واقع خصوصيت اصلي اين شهر است که ميتوان آن را شهر باران ناميد.

آب و هواي رشت
آب و هواي رشت معتدل و مرطوب است که ميزان رطوبت آن در طول سال متغير مي‌باشد.ميزان متوسط بارندگي رشت در طول سال ۱۳۵۰ ميليمتر است که مقدار 957 ميلي متر (براي سال 1971) و 1967.5 ميليمتر (براي سال 1972) هم مشاهده شده‌است.
-دماي هوا در زمستان از ۵ درجه زير صفر پايين تر نمي‌رود و حداکثر آن در تابستان ۳۷ درجه‌است.البته حداقل ۱۹- درجه (۲ بهمن۱۳۴۳) و ۹- درجه (۱۰ بهمن ۱۳۷۹) و همچنين حداکثر ۴۰ درجه (۳۱ شهريور ۱۳۶۵) نيز در رشت مشاهده شده‌است.
هواي رشت متاثر از سيستم‌هاي آب و هوايي قطبي و همچنين سيستم‌هاي حاصل از اقيانوس اطلس است.اکثر بارندگي‌ها در پاييز و زمستان اتفاق مي‌افتند.
بارندگي‌ها در فصول بهار و تابستان رگباري و محلي و در پاييز و زمستان متاثر از ريزش هواي سرد از عرضهاي شمالي است.در فصل زمستان هواي بسيار سرد و خشک مناطق جنب قطبي همرا با هسته پر فشار با ريزش به عرضهاي جنوبي تر و عبور از روي درياي خزر مرطوب شده و ضمن همراهي با جريانات ناپايدار سطوح مياني جو باعث بارندگي‌ها بسيار خوب و گاهي اوقات برفهاي شديد در شهر رشت مي‌شود.برفهاي بيش از ۴ متر سالهاي ۱۳۲۸ و ۱۳۵۰ و برف شديد ۵و۶و۷ بهمن ۱۳۷۹ و بارش برف سهمگين ۱۷ تا ۲۳ بهمن ۱۳۸۳ به اين علت مي‌باشد.

موقعيت مکاني رشت
شهرستان رشت مرکز استان گيلان با مساحتي در حدود ۱۶۰۰ کيلومتر مربع در ۴۹ درجه و ۳۶ دقيقه طول شرقي و ۳۷ درجه ۱۶ دقيقه عرض شمالي واقع شده‌است و از شمال به بندر انزلي، از جنوب به رودبار و از شرق به آستانه اشرفيه و از غرب به فومن و صومعه سرا محدود مي‌باشد. به روايت کتب تاريخي سابقه شهر رشت مربوط به پيش از اسلام و در دوره سامانيان مي‌رسد.

معرفي اجمالي تاريخ فرهنگ آيين‌ها و سنت‌هاي استان
به طور کلي در مناطقي که پايه و اساس زندگي بر پايه اقتصاد و کشاورزي(زراعت باغداري دامداري) استوار باشد، توجه ويژه‌اي به مسائل اقليمي و به تبع آن به مسائل مربوط به گذشت ايام و ماه وسال و به طور کلي تقويم زماني مي‌شود. اين تقسيم بندي، در تمام مناطق کشورمان علاوه بر تقسيمات رسمي سال، به منظور مشخص کردن ايام کشت داشت و برداشت تقسيمات خاصي رادر اصطلاح محلي دارا مي‌باشند. لذا نگهداري حساب زمان و تقسيم بندي سال و انطباق آن با نيازها و شرايط هر زمان و مکان، از جمله پيچيده ترين مسائل فرهنگي است که توجـه ويــژه به آن گـره‌گشاي بسياري از مشکلات است. در گيــلان امروزه سه گونه متفـاوت گاه شماري معمول است: سال قمري: که شامل ۱۲ ماه ۳۰روز است و حساب آن را با تغييرات ماه نگه مي‌دارد. سال قمري با محرم آغاز و با ماه ذيحجه پايان مي‌پذيرد. برگزار آيين و مراسم مذهبي اسلامي با اين تقويم انطباق دارد.

سال خورشيدي: شامل دوازده ماه از فروردين تا اسفند ماه، مطابق تقويم رسمي کشور است. سال خورشيدي يا شمسي به حساب تغييرات خورشيد تنظيم شده‌است و از ۳۶۵ روز تشکيل مي‌شود. گاه شماري محلي با توجه به منطقه، به گاه شماري ديلمي گالشي و در مازندران به گاه شماري طبري موسوم است. در اين گاه شماري، سال شامل؛ ۱۲ ماه و ۳۰ روز و ۵ روز«پنجک» است. نام اين ماه‌ها در نواحي مختلف گيلان تفاوت‌هايي دارد اما ترتيب آنها در هر جا که اين تقويم رواج دارد تقريباً همانند است.

  
موزه سردارجنگل

موزه سردارجنگل - خانه میرزا کوچک خان جنگلی (واقع در محله استادسرا) میرزا کوچک‌‌ جنگلی (۱۲۵۷ - ۱۱ آذر ۱۳۰۰...


موزه رشت

موزه شهر رشت، سابقاً خانه میرزا حسین خان کسمائی آزادیخواه، شاعر و روزنامه نگار معروف و از رجال دوره مشروطیت...


سبزه ميدان

سبزه میدان رشت نام میدانی قدیمی در رشت است که در نزدیکی میدان شهرداری این شهر قرار...


بقعه خواهر امام

بقعه خواهر امام رشت منسوب است به «فاطمه اخری» دختر امام موسی کاظم و خواهر امام...


کتابخانه ملی رشت

کتابخانه ملی رشت در ورودی خیابان اعلم‌الهدی جنب ساختمان شهرداری رشت قرار...


  

  
كادوس


  

 

 
Powered By www.sama-agency.com