صفحه اصلي اطلاعات توريستي تورها رزرو هتل اخبار درباره ما تماس با ما
فارسي     English   
خبرنامه
ايميل:

ثبت نام براي خبرنامه و SMS

شهرها
تبريز
اصفهان
ساری
ماسوله
مشهد

کليساي وانک
کليساي وانک يا آمنا پرکيج نام کليسايي است در محله جلفاي اصفهان. اين کليسا از کليساهاي تاريخي ارمنيان اصفهان مي باشد و در زمان شاه عباس دوم ساخته شده است.وانک در زبان ارمني به معني کليساي جامع است.

ارامنه بعد از کوچ بزرگ يعني در سال 1605 به دستور شاه عباس دوم به اصفهان آورده شدند . آنها از بدو ورود شروع به ساختن محل زندگي کردند و در وحله‌ي اول کليساها را بنا کردند . ارامنه مردماني بودند که مذهب برايشان اهميت بسياري داشت . پس اين باعث مي‌شد که محلي براي دعا و راز و نياز با خداي خود داشته باشند . اولين آنها کليساي وانک بود . وانک اولين بار در سال 1604 ساخته شد که البته اين بنا خيلي کوچکتر از بناي فعلي و با وسعت کم ساخته شد. 50 سال بعد از ساخت اوليه به خواست و تشويق خليفه‌ وقت داويراول ( خليفه شخصي است روحاني که ازدواج نمي‌کند و امور ارامنه در دست اوست اين شخص از ارمنستان و يا لبنان که رئوس مذهبي ارامنه هستند انتخاب شده وبه نقاط مختلفي که ارامنه ساکن هستند فرستاده مي‌شود ) اين مکان ويران شده و جاي آن بنايي با طرحي شکوهمند و عظيم ساخته مي‌شود . ساخت اين مکان 9 سال به طول مي‌انجامد . و در سال 1664 در زمان سلطنت شاه عباس دوم به اتمام مي‌رسد اين مکان را براي تعليم راهبان و اسکان خليفه بنا مي‌کنند اين کليسا و يا دير آمناپرگيچ ( ناجي همگان ) در جنوب اصفهان در محله‌ جلفا يعني در ميدان بزرگ اين محله واقع است ، بناي عظيم و برج ساعت آن از فاصله‌ي دور مشخص است با ايرن اين بنا با ذوق و سليقه‌ي مردمان اين منطقه بيشتر آشنا مي‌شويم مردماني که خاک خود را رها کرده وبه سرزمين غريب آورده شدند و اثري چنين زيبا خلق کرده‌اند . اين بنا دو در ورودي دارد که در اصلي دري چوبي بزرگ است که مردم از آن رفت و آمد مي‌کنند . سر در اين ورودي منظره‌اي از داخل دير با کاشي لاجوردي و خاکستري مزين شده بالاي تصوير به خط ارمني اين چنين نوشته شده ( دير ناجي همگان محلي براي راهبان ) بعد از ورود دالاني وجود دارد که در دو طرف دالان دو اتاق وجود دارد که قبلاٌ در آن اتاقها به امور مربوط به ارامنه رسيدگي مي‌کردند ولي در حال حاضر يکي به عنوان مغازه‌اي کوچک و ديگري به عنوان اتاق نگهباني از انها استفاده مي‌شود . دالان ما را به سمت پلکان ورودي راهنمايي مي‌کند . در سمت راست پلکان برج ناقوس واقع است در زير اين برج دو قبر وجود دارد اين قبرها مطعلق به سربازي ارمني و ديگري مطعلق به پيشواي ارمني است اين برج 38 سال بعد از بناي اصلي دير ساخته مي‌شود هزينه‌ي آن را تاجري ارمني به اسم هوانجان جماليان متقبل مي‌شود . در سمت راست اين بنا ( برج ناقوس ) کتيبه‌اي بزرگ به رنگ آبي مشخص است و دور آن را سنگهاي صليبي احاطه کرده‌اند اين سنگهاي صليبي به زبان ارمني ( خاچ کارم نام دارند يعني همان سنگ صليبي ) اين سنگها يا خاچ کارها از کليساهاي ويران شده‌ي جلفا به اين مکان آورده شده و در اين ديوار نصب شده‌اند . در قسمت سمت چپ برج ناقوس بناي ياد بودي چشم بيننده را به طرف خود جلب مي‌کند اين بناي ياد بود ، ياد بودي از قتل عام ارامنه است که در سال هزار و نه صد و پانزده به دست ترکان عثماني صورت گرفته هر ساله در اين مکان در روز بيست و سه آوريل مراسم برگذار مي‌شود که مردم ( ارامنه ) جمع شده و شمع روشن مي‌کنند و ياد شهداي ارمني را گرامي مي‌دارند .

چاپچانه کليساي وانک

چاپچانه کليساي وانک پشت اين بنا واقع شده ، که البته چند سالي است که به چاپخانه تبديل شده است . شايان ذکر است که اولين چاپخانه‌ي ايران و خاورميانه در اين مکان تاسيس شد . در سال 1640 به سرکردگي پيشواي مذهبي کليساي وانک خليفه خاچاطور کساراتسي چاپخانه‌اي داير شد ( در کليساي وانک ) اين شخص ماشين چاپ و حروف چاپ را خود شخصاٌ ساخت و در سال 1641 کتابي با مضمون شرح حال پدران روحاني به چاپ رساند . هنوز هم چند نسخه از اين کتاب در موزه‌ کليساي وانک وجود دارد که البته از لحاظ چاپ و کاغذ مرغوب نيست ولي براي چاپ کنندگان آن افتخار بزرگي است .

کتابخانه کليساي وانک در زمان کوچ بزرگ ، ارامنه همه چيز خود را جا گذاشتند و به ايران آمده‌اند ولي تنها چيزي که نتوانستند از آن چشم پوشي بکنند کتابهايي بود که در خانه‌هاي خود داشتند ارامنه با تحمل زحمات فراوان کتابهاي زيادي را با خود به ايران ( اصفهان ) آوردند اين کتابها تنها ثروتي بود که هميشه براي ارامنه باارزش بود و هست .

البته بايد گفت در سال 1770 تا 1790 در آن هنگام که ارمنيان و به ويژه پيشوايان مذهبي کليساي وانک مورد آزار و اذيت قرار گرفتند کتابهاي زيادي به خاطر بدست آوردن تفنگ و باروت فروخته شدند ولي بعد از گذشت سالها وقتي وضع به حالت عادي برگشت دوباره اين کتابها جمع‌آوري شدند و در سال 1884 قسمتي از کليساي وانک ( محوطه‌ي کليسا ) را به کتابخانه اختصاص دادند يعني کتابخانه‌اي بنا کردند و گنجه‌هاي چوبي براي آن ساختند تا بتوانند از کتابها نگهداري کنند که اين کتابخانه و گنجه‌هاي چوبي آن در حال حاضر وجود دارد . شايان ذکر است تمام اين کتابها کتابهاي خطي هستند که روي پوست نوشته شده‌اند .

کتابخانه‌ي کليساي وانک در قسمت غربي محوطه کليسا روبروي نمازخانه واقع است

بعد از آن پيشواي مذهبي خاچاطور شخصاٌ خليفه خوانس را به ايتاليا فرستاد تا شيوه‌ چاپ کردن را بياموزد که خليفه هوانس به آمستردام مي‌رود و آنجا شيوه‌ي چاپ را آموخته و يک ماشين چاپ نيز با خود به جلفاي اصفهان مي‌آورد و در سال هزار و شش صد و چهل و هفت کتاب « تهيه و تقويم » را به چاپ مي‌رسانند .

در سال 1844 بارون مانوک هورداينان جلفايي يک ماشين چاپ عالي را که گرانقيمت نيز بوده را از اروپا به اصفهان مي‌آورد که اين ماشين چاپ در حال حاضر در موزه‌ي کليساي وانک نگهداري مي‌شود و اولين کتاب را که با اين ماشين در کليساي وانک به چاپ رساندند زبور داوود بود که تنها نسخه‌ي باقيمانده از آن در کتابخانه‌ بولئان آکسفورد محفوظ است .


موزه کليساي وانک اين موزه در سال 1871 در کليساي وانک ساخته شد .بعد از کتابخانه موزه‌ي اين کليسا قرار دارد .

اين مکان محل نگهداري اجناس گرانقيمت و نايابي است که در دنيا نظير آنها وجود ندارد بايد گفت که بشر اين اموال گرانقيمت و ناياب به وسيله‌ي مردم هديه شده‌اند که اهداي اين اموال بيشتر براي آن بوده که جايگاه مناسبي براي يادگارهاي گذشتگان وجود داشته باشد تا آيندگان بدانند پدرانشان که بودند و چه کردند .

در اين مکان از انجيلهاي زيبايي نگهداري مي‌شوند که يکي از آن انجيلها کوچکترين انجيل دنيا است که با هفت زبان نوشته شده و هفت گرم وزن دارد.
اماکن اداري کليساي وانک در گذشته کارهاي اداري و قضايي ارامنه‌ جلفا در اين مکان صورت مي‌گرفت از تنظيم قباله ازدواج تا تعمير و ثبت فوت و تولد و امور قضايي مثل شکايات و رسيدگي به ان انجام مي‌شد اين امر در حال حاضر ادامه دارد و ارامنه جلفا براي کارهاي خود به اين محل رفت و آمد مي‌کنند . براي همين در دير آمناپرگيچ ساختماني ساخته مي‌شود که در حال حاضر نيز برپاست و خدمتگزاران مردم در اين مکان به کارهاي جامعه‌ي ارمني در جلفا رسيدگي مي‌کنند .

البته اين را نيز بنا به فراموش کرد که در گذشته امور ارامنه‌ي بعضي از کشورها مثل هند نيز در ديرآمناپرکيج حل و فصل مي‌شده ولي در حال حاضر فقط به امور ارامنه‌ي جنوب ايران رسيدگي مي‌کنند .

اين مکان در جنوبي‌ترين قسمت دير واقع است و سال ساخت آن به زمان سلطنت ناصرالدين شاه باز مي‌گردد .

در قسمت شرقي دير روبروي موزه محل اسکان اسقف و يا خليفه وقت ساخته شده است دو طبقه دارد که در طبقه‌ي اول وسائل و مايحتاج ذير در آن نگهداري مي‌شود و طبقه‌ي دوم محل سکونت اسقف است .

  هتل ها
كوثر

اين هتل در مركز شهر باستاني اصفهان و به فاصله 100 متري از پل الله وردي خان و در ساحل زاينده رود واقع شده...


  

 

 
Powered By www.sama-agency.com