صفحه اصلي اطلاعات توريستي تورها رزرو هتل اخبار درباره ما تماس با ما
فارسي     English   
خبرنامه
ايميل:

ثبت نام براي خبرنامه و SMS

شهرها
همدان
كاشان
سمنان
تبريز
بندر انزلی

ميدان نقش جهان
نقش جهان که با نامهاي ميدان شاه و ميدان امام نيز شناخته مي‌شود، مجموعه بزرگي از ساختمان‌هاي دوره صفوي در شهر اصفهان در کشور ايران است.

پيش از آن‌که شهر اصفهان به پايتختي ايران صفوي برگزيده شود در اين ميدان باغي گسترده وجود داشته است بنام «نقش جهان». در دوره شاه عباس اول، آن باغ را تا حدود امروزي آن گسترش داده‌اند و در پيرامون آن مشهورترين و عظيم‌ترين بناهاي تاريخي اصفهان مانند مسجد جامع عباسي يا مسجد شاه (در ضلع جنوبي)، مسجد شيخ لطف‌الله (در ضلع شرقي)، عمارت عالي‌قاپو (در ضلع غربي) و سردر قيصريه (در ضلع شمالي) ساخته شده است. طول اين ميدان از شمال به جنوب بالغ بر ۵۰۰ متر و عرض آن حدود ۱۶۵ متر است.

اين ميدان در سدهٔ يازدهم هجري قمري (سدهٔ هفدهم ميلادي) يکي از بزرگ‌ترين ميدان‌هاي جهان بوده است و در دوره شاه عباس و جانشينان او محل بازي چوگان، رژهٔ ارتش، چراغاني، و محل نمايشهاي گوناگون بوده است. دو دروازه سنگي چوگان از آن دوره هنوز در شمال و جنوب ميدان از شکوه ديرين آن حکايت مي‌کند.

شرح مفصل اين ميدان را جهانگردان نامدار اروپايي مانند شواليه شاردن فرانسوي، تاورنيه، پي‌يترو دولاواله، سانسون، انگلبرت کمپفر و ديگران که در روزگار صفوي از پايتخت ايران ديدن کرده‌اند، بدست داده‌اند.

معمارچيره دست اصفهاني علي‌اکبر اصفهاني ساخت مسجد امام و عالي‌قاپو رابر عهده داشته‌است. بر در مسجد امام نوشته شده‌است:

فکر تاريخ کرد راغب و گفت شد در کعبه در صفاهان باز

که با محاسبهٔ حروف ابجد مصراع دوم اين شعر تاريخ اتمام ساخت اين مسجد به دست مي‌آيد.

پس از پيروزي انقلاب اسلامي، اين ميدان محل برگزاري نماز جمعه و اجتماعات سياسي نيز مي باشد.اين ميدان در بخش شمالي شهر اصفهان ساخته شده و در دوره قاجار، مانند ساير بناهاي تاريخي اصفهان مورد بي مهري حکام محلي علي الخصوص شاهزاده صارم الدوله قرار گرفت و تا مرز تخريب نيز پيش رفت. در دوره پهلوي اول ميدان و ابنيه اطراف آن به شکل کنوني مرمت گرديدند. از سال 1368 به بعد تردد خودروها در بخش جنوبي ممنوع گرديد و تردد در اين بخش به صورت پياده يا با درشکه صورت مي پذيرد.

دور تا دور ميدان را بازار صنوف صنايع دستي اشغال کرده و به لحاظ توريستي بودن از رونق خوبي نيز برخوردارند. در حال حاضر تنها اداره دولتي مستقر در ميدان، اداره آگاهي نيروي انتظامي است.

  هتل ها
كوثر

اين هتل در مركز شهر باستاني اصفهان و به فاصله 100 متري از پل الله وردي خان و در ساحل زاينده رود واقع شده...


  

 

 
Powered By www.sama-agency.com