صفحه اصلي اطلاعات توريستي تورها رزرو هتل اخبار درباره ما تماس با ما
فارسي     English   
خبرنامه
ايميل:

ثبت نام براي خبرنامه و SMS

هتل ها
سامان
پارس ائل گلي
پارس
آل سيزن
كاروان

عمارت رکيب‌خانه
عمارت رکيب‌خانه از جمله بناهاي بافت قديم اصفهان به شمار مي‌رود که در اوائل قرن يازدهم هجري مقارن با سلطنت شاه عباس اول ساخته شده است. بعده‌ها اين عمارت در دوران قاجار پس از بازسازي به عنوان خانهٔ ظل‌السلطان استفاده مي‌شده است. کاربري کنوني اين ساختمان موزه هنرهاي معاصر اصفهان است.

پيشينه
اين بنا در مرکز شهر اصفهان و نزديک بناهاي مشهوري همچون تالار اشرف، کاخ چهلستون، عالي قاپو و توحيدخانه قرار دارد و از جمله بناهاي بافت قديم اصفهان به شمار مي‌رود که در اوائل قرن يازدهم هجري مقارن با سلطنت شاه عباس اول به عنوان يکي از بناهاي مجموعه دولتخانه صفوي احداث شد. با مراجعه به منابع و مأخذ مختلف دوران صفوي و با توجه به کلمهٔ «رکيب‌خانه» مشخص مي‌شود که اين عمارت محل نگهداري لوازم سوارکاري و يراق‌آلات اصطبل دولتي بوده است.

با اضمحلال حکومت صفويه، عمارت «رکيب‌خانه» متروک گرديد و بعدها در عصر قاجار به دستور «حاج محمد حسين‌خان صدر اصفهاني» - صدراعظم نيک‌انديش فتحعلي‌شاه - احياء شد. در دورهٔ حکومت «مسعود ميرزا ظل‌السلطان» بعد از انجام تعميرات و الحاقاتي که با آن دوره سازگار بود به عنوان محل زندگي اين حاکم تعيين گرديد.

در دوران پهلوي اداره آمار و ثبت احوال اصفهان در اين محل مستقر شد و تغييراتي در ساختمان و مخصوصاً در جبهه غربي آن صورت گرفت.

در سالهاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي «رکيب‌خانه» مورد مرمت اساسي قرار گرفت و بعد از بازسازي مقرر شد اشياء موجود در موزه‌هاي هنرهاي تزئيني تهران و بقيهٔ اشياء قديمي به اصفهان منتقل و در اين ساختمان به معرض تماشاي عموم گذاشته شود. در اجراي اين هدف در تابستان ۱۳۷۵ گنجينه‌هاي تزئيني رسماً افتتاح و مورد بهره‌برداري قرار گرفت.

در حال حاضر اين گنجينه با فضائي به مساحت ۲۶۰۰ متر مربع و حدود ۱۲۰۰ متر فضاي نمايشگاهي با در بر گرفتن هفت بخش دائمي صدها اثر نفيس هنري را براي بازديد عموم عرضه کرده است.

  هتل ها
كوثر

اين هتل در مركز شهر باستاني اصفهان و به فاصله 100 متري از پل الله وردي خان و در ساحل زاينده رود واقع شده...


  

 

 
Powered By www.sama-agency.com