صفحه اصلي اطلاعات توريستي تورها رزرو هتل اخبار درباره ما تماس با ما
فارسي     English   
خبرنامه
ايميل:

ثبت نام براي خبرنامه و SMS

اماكن توريستي
مجموعهٔ بیستون
برج گالاتا
کاخ‌ موزه‌های گلستان
بقعه دانای علی
دهکده چوبین نیشابور

عمارت چهلستون
ساختمان چهلستون از بناهاي تاريخي استان اصفهان در ايران است. باغ چهلستون که بالغ بر ۶۷۰۰۰ متر مربع مساحت دارد، در دوره شاه عباس اول احداث آن آغاز شد و در وسط آن عمارتي ساخته شده بوده‌است. در سلطنت شاه عباس دوم،ساختمان تکميل شد و در ساختمان موجود مرکزي، تغييرات کلي داده شده‌است و تالار آينه، تالار ۱۸ ستون، دو اتاق بزرگ شمالي و جنوبي تالار آينه، ايوانهاي طرفين سالن پاد شاهي و حوض بزرگ مقابل تالار با تمام تزيينات نقاشي و آينه کاري و کاشيکاري ديوارها و سقفها افزوده شده‌است.

قسمت‌هاي جالب و ديدني
۱. سقف باشکوه نقاشي تالار ۱۸ ستون و سقف آينه کاري تالار آينه و مدخل آينه‌ کاري تالار جلوس شاه عباس دوم.

۲. ستونهاي عظيم تالارهاي ۱۸ ستون و تالار آينه که هر يک از آنها تنه يک درخت چنار است.

۳.شيرهاي سنگي چهارگوشه حوض مرکزي تالار و ازاره‌هاي مرمري منقش اطراف که معرف صنعت حجاري در عهد صفويه‌است.

۴.تزيينات عالي طلا کاري سالن پادشاهي و اتاقهاي طرفين تالار آينه و تابلوهاي بزرگ نقاشي تالار پادشاهي که شاهان صفوي را به شرح زير نشان مي‌دهد:

شاه عباس اول در پذيرايي از «ولي محمدخان» فرمانرواي ترکستان
شاه اسماعيل اول در جنگ چالدران
شاه طهماسب اول در پذيرايي از «همايون» پادشاه هندوستان
شاه اسماعيل اول در جنگ با «شيبک خان ازبک»
شاه عباس دوم در پذيرايي از «ندر محمد خان» امير ترکستان
۵. يک تابلوي بزرگ از جنگ کرنال که در سلطنت نادرشاه افشار افزوده شده‌است.

۶. تصويري از شاه عباس اول با تاج مخصوص و مينياتورهاي ديگري در اتاق گنجينه کاخ چهلستون که در سالهاي ۱۳۳۴ و ۱۳۳۵ خورشيدي از زير گچ‌ خارج شده‌است.

۷. آثار پراکنده‌اي از دوران صفويه مانند سردر «مسجد قطبيه» و سردرهاي «زاويه درب کوشک» آثاري از «مسجد درب جوباره» يا «پير پينه‌دوز» و «مسجد آقاسي» که بر ديوارهاي ضلع غربي و جنوبي باغ نصب شده‌است.

خصوصيات ديگر
۱. سال ساختمان کاخ چهلستون به موجب اشعاري که در جبهه تالار از زير گچ خارج شده، مصراع: «مبارک‌ترين بناهاي دنيا» مي‌باشد که به حساب حروف ابجد سال ۱۵۰۷ هجري مي‌شود، يعني پنجمين سال سلطنت شاه عباس دوم.

۲. سنگ شيرها و مجسمه‌هاي سنگي اطراف حوض و داخل باغچه‌ها تنها آثاري است که از دو قصر باشکوه ديگر صفويه يعني آينه خانه و عمارت سرپوشيده باقي مانده و به اين محل منتقل شده‌است.

۳. اگرچه انعکاس ستونهاي بيست گانه تالارهاي چهلستون در حوض مقابل عمارت، مفهوم چهلستون را بيان مي‌کند ولي در حقيقت عدد چهل در ايران کثرت و تعدد را مي‌رساند و وجه تسميه عمارت مزبور به چهلستون به علت تعدد ستونهاي اين کاخ مي‌باشد.

۴. در ابتدا ستونها با پوششي از آينه کاري‌هاي زيبا تزيين شده بوده که در زمان حکومت ظل السلطان قاجار در اصفهان اين آينه کاري‌ها تخريب شده‌است و روي نقاشي‌هاي صفوي با گچ پوشانده شده‌است

  هتل ها
كوثر

اين هتل در مركز شهر باستاني اصفهان و به فاصله 100 متري از پل الله وردي خان و در ساحل زاينده رود واقع شده...


  

 

 
Powered By www.sama-agency.com