صفحه اصلي اطلاعات توريستي تورها رزرو هتل اخبار درباره ما تماس با ما
فارسي     English   
خبرنامه
ايميل:

ثبت نام براي خبرنامه و SMS

اماكن توريستي
موزه آذربایجان
موزه جواهرات ملی
دریاچه ارومیه
عمارت عالی‌قاپو
مترو پولیس

درياچه اروميه
درياچه اروميه در شمال غربي ايران قرار دارد و در ميان دو استان آذربايجان شرقي و آذربايجان غربي بخش شده است. درياچه اروميه بزرگ‌ترين درياچه درونْ سرزميني ايران و دومين درياچه آب شور دنيا است . آب اين درياچه بسيار شور بوده و عمدتآ از رودخانه‌هاي زرينه‌رود، سيمينه‌رود، گدار، باراندوز، شهرچاي، نازلو و زولا تغذيه مي‌شود.
حوضه آبريز درياچه اروميه ۵۱۸۷۶ کيلومتر مربع است که پيرامون ۳٪ مساحت کل کشور ايران را دربر مي‌گيرد.اين حوضه با داشتن دشت‌هايي مانند دشت پيرانشهر سلماس، اروميه، تبريز، آذرشهر، مراغه، مياندوآب، مهاباد، نقده و اشنويه يکي از کانون‌هاي ارزشمند فعاليت کشاورزي و دامداري در ايران بشمار مي‌رود.
درياچه اروميه بزرگ‌ترين آبگير دائمي آسياي غربي است که در غرب پشته (فلات) ايران قرار گرفته. پارک ملي درياچه اروميه پس از مرداب انزلي از جالب‌ترين و نغزترين زيستگاه‌هاي طبيعي جانوران در ايران بشمار مي‌رود. اين درياچه در حال حاضر ۲۷ گونه پستاندار ،۲۱۲ گونه پرنده ،۴۱ گونه خزنده ،۷ گونه دوزيست و ۲۶ گونه ماهي حيات وحش اين دريچه را تشکيل داده است.
درياچه اروميه داراي ۱۰۲ جزيره است که همه آنها از سوي سازمان يونسکو به عنوان اندوخته طبيعي جهان به ثبت رسيده است. جزيره اِشک زيستگاه پرندگان زيباي کوچگر از جمله مرغ آتش و تنجه و نيز گوزن زرد ايراني است. گِل کرانه درياچه خاصيت درمان براي دردهاي بندگاهي (مَفصلي) و بيماري‌هاي زنان را دارد. براي گشت و گذار در درياچه و جزيره‌هاي آن مي‌توان از دو کشتي سهند و نوح يا قايق‌هاي گوناگون در بندر گلمانخانه بهره گرفت.

تاريخ
نام کهن اين درياچه چيچَست بوده است. اين واژه واژه ايست از اوستايي و پارسي باستان و تلفظ آن چَئِچَستَ بوده است. درياچه چيچست در اسطوره‌هاي ايراني نقشي بنيادين دارد. عرصه بسياري از رويدادهاي مهم زندگي کيخسرو، کرانه اين درياچه بوده است. دژ بهمن که کيخسرو در نبردي غول آسا و سهمگين آن را ميگشايد و از چنگ ديوان بدر مي‌‌آورد در نزديکي همين درياچه بوده و بسياري اسطوره‌هاي ديگر. نام اروميه ناميست که آشوريان به آن داده اند. اور در زبان آشوري به معناي شهر است (همان واژه‌اي که در نام اورشليم (شهر آشتي) هم وجود دارد) و ميه به معناي آب است (همريشه با مآء عربي). پس اورميه يا اروميه بمعني شهر آب است.
در دوران پهلوي به مناسبت پادشاهي رضاشاه پهلوي، به اين درياچه نام رضائيه داده شد.


  هتل ها
مهمانسراي اروميه


ساحل


  

 

 
Powered By www.sama-agency.com