صفحه اصلي اطلاعات توريستي تورها رزرو هتل اخبار درباره ما تماس با ما
فارسي     English   
خبرنامه
ايميل:

ثبت نام براي خبرنامه و SMS

اماكن توريستي
بازار تبریز
مسجد بایزید
دریاچه ارومیه
آرامگاه کمال‌الملک
ارگ بم

شهر سوخته
شهر سوخته (Burned City) در ۵۶ کيلومتري زابل در استان سيستان و بلوچستان و در حاشيه جاده زابل - زاهدان واقع شده است. اين شهر در ۳۲۰۰ سال قبل از ميلاد پايه گذاري شده و مردم اين شهر در چهار دوره بين سال‌هاي ۳۲۰۰ تا ۱۸۰۰ قبل از ميلاد در آن سکونت داشته اند.

تاريخچه تحقيقات
کلنل بيت، يکي از ماموران نظامي بريتانيا از نخستين کساني است که در دوره قاجار و پس از بازديد از سيستان به اين محوطه اشاره کرده و نخستين کسي است که در خاطراتش اين محوطه را شهر سوخته ناميده و آثار باقيمانده از آتش سوزي را ديده است. پس از او سر اورل اشتين با بازديد از اين محوطه در اوايل سده حاضر، اطلاعات مفيدي در خصوص اين محوطه بيان کرده است. بعد از او شهر سوخته توسط باستان‌شناسان ايتاليايي به سرپرستي مارتيسو توزي از سال ۱۳۴۶ تا ۱۳۵۷ مورد بررسي و کاوش قرار گرفت. اين شهر يکي از آثارتاريخي استان سيستان و بلوچستان به شمار مي آيد.

جغرافيا و محيط زيست
بر مبناي يافته‌هاي باستان شناسان شهر سوخته ۱۵۱ هکتار وسعت دارد و بقاياي آن نشان مي‌‌دهد که اين شهر داراي پنج بخش مسکوني واقع در شمال شرقي شهر سوخته، بخش‌هاي مرکزي، منطقه صنعتي، بناهاي يادماني و گورستان است که به صورت تپه‌هاي متوالي و چسبيده به هم واقع شده اند. هشتاد هکتار شهر سوخته بخش مسکوني بوده است. تحقيقات نشان داده است اين محوطه بر خلاف اکنون که محيط زيست کاملاً بياباني دارد و فقط درختان گز در آنجا ديده مي‌‌شود، در پنج هزار سال قبل از ميلاد منطقه‌اي سبز و خرم با پوشش گياهي متنوع و بسيار مطلوب بوده و درختان بيد مجنون، افرا و سپيدار در آنجا فراوان وجود داشته است. در آن دوران نيز اين منطقه بسيار گرم بوده، اما آب رودخانه هيرمند و شعباتش به خوبي زمين‌هاي کشاورزي شهر سوخته را سيراب مي‌‌کرده است. درياچه هامون در ۳۲۰۰ قبل از ميلاد درياچه‌اي بزرگ و پرآب بوده و رودها و شاخه‌هاي قوي از آن منشعب مي‌‌شده و در اطراف آن نيزارهاي وسيعي وجود داشته است. در بررسي‌هاي منطقه‌اي در اطراف شهر سوخته بستر رودخانه‌هاي مختلف و آبراه‌هايي پيدا شده که به مزارع کشاورزي شهر سوخته آب مي‌‌رسانده اند. در اولين فصل کاوش در شهر سوخته کوچه‌ها و خانه‌هاي منظم، لوله کشي آب و فاضلاب با لوله‌هاي سفالي پيدا شد که نشان دهنده وجود برنامه ريزي شهري در اين شهر است.

منطقه گورستان
از سال1376 تا 1383 تعداد 14 گمانه به مساحت تقريبي 2300 متر مربع در گورستان شهر ،حفار ي شده و در نتيجه 310 گور کشف شده است. طي کاوش هاي بعمل آمده توسط باستان شناسان ،برخي از مردم شهر سوخته را با لباس و پارچه کفني دفن مي کرده اند.در تعدادي از قبرها، آثار پارچه در روي بدن اجساد مردگان ديده مي شود. پارچه ها به سه شکل مختلف در قبرها ديده مي شود.

به صورت کفن ،که مرده ها را در آن مي پيچيده اند.
به شکل لباس زير انداز و رو انداز .
کف قبر فرش شده و مرده را با لباس در آن مي گذاشتند.
اشياء سفالي اصلي ترين موادي هستند که تقريبا در همه قبرها وجود دارند در کنار اين دسته از اشياء ،هداياي ديگري ساخته شده از سنگ،چوب، پارچه در قبور ديده مي شود.

صنعت و مشاغل
شهر سوخته مرکز بسياري از فعاليت‌هاي صنعتي و هنري بوده، در فصل ششم کاوش در شهر سوخته نمونه‌هاي جالب و بديعي از زيورآلات به دست آمد. در جريان حفاري‌هاي فصلهاي گذشته در شهر سوخته مشخص شد که با توجه به صنعتي بودن شهر سوخته و وجود کارگاه‌هاي صنعتي ساخت سفال و جواهرات در اين منطقه، ساکنان شهر سوخته از درختان موجود در طبيعت محوطه براي سوخت استفاده مي‌‌کرده اند. شهر سوخته مرکز بسياري از فعاليت‌هاي صنعتي و هنري بوده، در فصل ششم کاوش در شهر سوخته نمونه‌هاي جالب و بديعي از زيورآلات به دست آمد.

باستان شناسان با يافتن مهره‌ها و گردنبندهايي از لاجورد و طلا در يک گور در باره روشهاي ساخت ورقه‌ها و مفتول‌هاي طلايي به تحقيق پرداختند و دريافتند صنعتگران شهر سوخته با ابزار بسيار ابتدايي ابتدا صفحه‌هاي طلايي بسياز نازک به قطر کمتر از يک ميليمتر تهيه کرده و بعد آنها را به شکل لوله‌هاي استوانه‌اي درمي آوردند و پس از اتصال دو سوي ورقه‌ها به يکديگر مهره‌هاي سنگ لاجورد را در ميان آن قرار مي‌‌دادند. در شهرسوخته انواع سفالينه‌ها و ظروف سنگي، معرق کاري، انواع پارچه و حصير يافت شده که معرف وجود چندين نوع صنعت، به ويژه صنعت پيشرفته پارچه بافي در آنجاست. تاکنون ۱۲ نوع بافت پارچه يکرنگ و چند رنگ و قلاب ماهيگيري در شهر سوخته به دست آمده و مشخص شده مردم اين شهر با استفاده از نيزارهاي باتلاق‌هاي اطراف هامون سبد و حصير مي‌‌بافتند و از اين ني‌ها براي درست کردن سقف هم استفاده مي‌‌کردند. صيد ماهي و بافت تورهاي ماهيگيري نيز از ديگر مشاغل مردمان شهر سوخته بوده است. شهر سوخته بدون شک جز شهرهاي بسيار پيشرفته زمان خود بوده است. اين نکته نه تنها در بقاياي آثار معماري و کارهاي ظريف دستي وصنعتي ديده مي شود بلکه در سازمان دهي اجتماعي شهر نيز ديده مي شود. شهر سوخته داراي تشکيلات منظم و مرتبي بوده است.آثار باقي مانده نشان دهنده اين امر است که در اين شهر طي هزاره سوم پيش از ميلاد، داراي يک نظام مرتب و منظم آبرساني،تخليه فاضلاب ودانش پزشکي بوده تا آن حد که پزشکان اين شهر نه تنها از علومي چون شکسته بندي آگاه بوده اند ،بلکه مي توانسته اند به اجراي اعمال شگفت انگيز جراحي مغز دست بزنند. از سوي ديگر پيدا شدن تنها لوح نوشته دوران آغاز ايلامي اين شهر،همراه با آثار مهرها ، نشان از ارتباطات تجاري و کنترل اقتصادي منطقه از سوي اين جامعه دارد .

در يک تقسيم بندي کلي ، اشياء پيدا شده را مي توان به گروهاي زير تقسيم کرد.

اشياء زينتي
اشياء آييني
اشياء مربوط به مشاغل
اشياء مورد استفاده در زندگاني روزمره
مواد غذايي

http://www.shahr-i-sokhta.ir

  هتل ها
استقلال


  

 

 
Powered By www.sama-agency.com