صفحه اصلي اطلاعات توريستي تورها رزرو هتل اخبار درباره ما تماس با ما
فارسي     English   
خبرنامه
ايميل:

ثبت نام براي خبرنامه و SMS

شهرها
خوزستان
تهران
يزد
ساری
جزيره كيش

آرامگاه کمال‌الملک
آرامگاه کمال‌الملک بنايي است که در شهر نيشابور بر مزار کمال‌الملک ساخته شده است.
اين بنا کنار آرامگاه عطار نيشابوري و در باغي در محله کهن شادياخ در شهر نيشابور ساخته‌شده‌است. اين باغ در فاصله نزديک به يک کيلومتر در سمت غرب آرامگاه خيام قرار گرفته‌است.
طراح اين بناي يادبود استاد هوشنگ سيحون است.

نماي بنا
اين بنا در نقشه از دو مدول (پيمون) مربعي شکل تشکيل شده است که مستطيلي با تناسب ۱ بر ۲ را مي‌سازند. اضلاع مربع در نما با يک قوس نيم دايره خود نمايي مي کنند؛ حجم بنا از قوس‌هايي متقاطع که بر روي اقطار مربع زده شده اند پديد آمده که اين فوسهاي متقاطع، «تاق‌هاي چهاربخش» را که در معماري سنتي ايران بسيار ديده شده اند را تداعي مي کنند و احتمالاً منبع الهام طراح نيز بوده است. طراح با بهره‌گيري خلاقانه از قوس و با پيچشي که در ايده کلي آن ايجاد کرده، به نتيجه‌اي ظاهراً متفاوت با هندسه اي پيچيده دست يافته است. اين طرح نوآورانه با به‌کارگيري سازه پوسته‌اي بتني اجرا شده است.
در بناي يادبود کمال الملک دو نوع قوس به شرح زير ديده مي شود. شش قوس نيم دايره نما که نسبت دهانه به ارتفاع آنها 1 به 2/1 است، چهار قوس متقاطع که بر روي اقطار ديده مي شوند. همچنين در پايين قوس‌هاي اصلي نما از روبرو دو قوس کوتاه‌تر نيز وجود دارند که در واقع تلاقي قوس‌هاي متقاطع هستند. شايد بتوان گفت حجم کلي بنا از پوسته‌اي سه بعدي در فضا حاصل آمده است که در يک حرکت نرم دو نوع قوس ياد شده را به هم پيوند مي دهند. اين قوسها و پوشش آنها در بالا، اشکال هندسي مخروطي شکلي را بوجود آورده‌اند که ابتکاري هندسي بوده، اوج خلاقيت معماري را در بهره‌گيري از عناصر معماري سنتي ايران در ترکيبي جديد و موزون نشان مي‌دهد.[نياز به ذکر منبع] در اين بنا نيز همانند آرامگاه خيام هندسه نقشي شايان توجه دارد و پيوند عميق اين بنا را با نظام معماري ايراني برقرار کرده است.
تزيينات استفاده شده براي آرامگاه کمال الملک کاشي معرق است که نقوش آنها بسيار هنرمندانه بر روي سطوح منحني نما بکار گرفته شده‌اند و به سمت خط تقارن قوس‌ها اين نقوش کوچک و کوچک‌تر مي‌شوند. به گفته طراح، کاشي معرق، معماري کاشان يعني محل زادگاه کمال الملک را يادآور مي شود. نماي بنا و تزيينات و همچنين رنگ کاشي ها، هماهنگي فراواني با آرامگاه عطار ،که در کنار آن است، دارد؛ به گونه‌اي که شايد بازديد کننده در نگاه نخست گمان کند که اين بناها بخشي از هم هستند.

سنگ مزار
سنگ مزار کمال الملک همچون ساير سنگ‌هاي مزاري که سيحون در آرامگاه ظهيرالدوله تهران طراحي کرده است، يکپارچه از سنگ گرانيت و با بافت خشن بوده، در قسمت بالاي سنگ که مرتفع و زاويه دار تراشيده شده است، نقش برجسته‌اي از کمال الملک توسط شاگرد ايشان مرحوم استاد ابوالحسن صديقي سنگ‌کاري گرديده است.


  هتل ها
هما

هتل هما مشهد، جديدترين عضو زنجير? هتلهاي 5 ستاره هما، در سال 1375 در منطقه اي سرسبز و دل انگيز در شهر مقدس مشهد...


پارس

فاصله تا فرودگاه: 25 دقیقه با ماشین - فاصله تا حرم مطهر:20 متر


اطلس

هتل بزرگ اطلس در مجاورت حرم مطهر ثامن الحجج بطوريکه از داخل اتاق ميتوان بارگاه ملکوتي آن بزرگوار را مشاهده...


قصر

هتل بين المللي قصر با فاصله اي کمتر از 800 متر از حرم مطهر حضرت رضا (ع) در مرکز شهر مقدس مشهد و در زيباترين خيابان...


ايران

ايران هتل با قرارگرفتن در مرکز تجارت با فاصله حدود 5 دقيقه پياده تا حرم مطهر و چشم اندازي زيبا و با شکوه از...


  

 

 
Powered By www.sama-agency.com