صفحه اصلي اطلاعات توريستي تورها رزرو هتل اخبار درباره ما تماس با ما
فارسي     English   
خبرنامه
ايميل:

ثبت نام براي خبرنامه و SMS

شهرها
تهران
ماسوله
كرمانشاه
تبريز
شوش

زيگورات چغازنبيل
چُغازَنبيل نيايشگاهي است باستاني که در زمان ايلاميها ساخته شده است. چغازنبيل بخش به‌جا مانده از شهر دوراونتش است.

اين سازه در ۱۹۷۹ در فهرست ميراث جهاني يونسکو جاي‌گرفت.

چغازنبيل در جنوب باختري ايران و در استان خوزستان جاي‌گرفته‌است. اين سازه در ۳۵ کيلومتري جنوب خاوري شهر باستاني شوش در طول جغرافيايي ۴۸ دقيقه و ۳۰ ثانيه و پهناي جغرافيايي ۳۲ دقيقه مي‌باشد.

تاريخچه
اين نيايشگاه توسط اونتاش گال (پيرامون ۱۲۵۰ پ.م.)، پادشاه بزرگ عيلام، و براي ستايش ايزد اينشوشيناک، نگهبان شهر شوش، ساخته شده است.

مکان جغرافيايي زيگورات (معبد هرمي شکل چند طبقه)چغازنبيل در ۴۵ کيلومتري جنوب شهر شوش در نزديکي منطقه باستاني هفت تپه مي باشد . ( در محور اصلي شوش به اهواز ) بلندي آغازين آن ۵۲ متر و ۵ طبقه بوده است. امروزه ارتفاع آن ۲۵ متر و تنها ۲ طبقه و نيم از آن باقي مانده است. «چغازنبيل» که نام باستاني اين بنا بشمار مي‌آيد، واژه‌اي محلي و مرکب از دو واژه چُغا (به معناي تپه در زبان لري) و زنبيل است که اشاره اي است به مکان معبد که سابقا تپه بوده و آن را به زنبيل واژگون تشبيه مي‌کردند. اين مکان نزد باستانشناسان به دور-اونتَش معروف است که به معناي دژِ اونتش است. اونتاش گال پادشاه عيلامي است که دستور ساخت اين شهر مذهبي را داده است. بناي چغازنبيل در ميانه اين شهر واقع شده است و مرتفع‌ترين بخش آن است.

بلندي آغازين اين بنا ۵۲ متر در قالب ۵ طبقه بوده است. امروزه ارتفاع آن ۲۵ متر و تنها دو طبقه و نيم از آن باقي مانده است. مسير دستيابي به چغازنبيل از طريق جاده اهواز به شوش است اما مکان آن دقيقاً بين شوشتر و شوش وجنوب شهر دزفول در کناره رود دز قرار دارد و اين خود حکايت از اين دارد که در زمان ايجاد زيگورات شهرهاي دزفول (روناش) و شوش و شوشتر هر سه وجود داشته اند. اين نيايشگاه توسط اونتاش ناپيريش (حدود ۱۲۵۰ پ.م.)، پادشاه بزرگ عيلام، و براي ستايش ايزد اينشوشيناک، الهه نگهبان شهر شوش، ساخته شده است. و در حمله سپاه خونريز آشور بانيپال به همراه تمدن عيلامي ويران گرديد. قرنهاي متمادي اين بنا در زير خاک به شکل زنبيلي واژگون مدفون بود تا اينکه به دست رومن گيرشمن فرانسوي در زمان پهلوي دوم از آن خاکبرداري گرديد. گرچه خاکبرداري از اين بناي محدب متقارن واقع شده در دل دشت صاف موجب تکميل دانش دنيا نسبت به پيشينه باستاني ايرانيان گرديد اما پس از گذشت حدود ۵۰ سال از اين کشف، دست عوامل فرساينده طبيعي و بي دفاع گذاشتن اين بما در برابر آنها آسيبهاي فراواني را به اين بناي خشتي - گلي وارد کرده و خصوصا باقيمانده طبقات بالايي را نيز دچار فرسايش شديد کرده است.

چغازنبيل جزوه معدود بناهاي ايراني است که در فهرست آثار ميراث جهاني يونسکو ثبت شده است. ضمناً در بعضي از کتب تاريخي نام قديمي شوش، چغازنبيل ناميده شده است.

ذيققوررت کلمه‌اي اکدي است در ايران تلفظ اين کلمه از مقالات رومن گيرشمن گرفته شده وعموماً زيگورات خوانده شده و به معناي بلند و بر افراشته ساختن . در تمدن‌هاي باستاني آسياي غربي معابدي براي خدايان مي‌ساختند و مهم ترين آن زيگورات ناميده مي‌شد و معناي آن صعود به آسمان است آنها زيگورات را بر بلندي‌‌ها مي‌ساختند و در زيگورات‌ها از بهترين و مقاوم‌ترين مصالح ساختماني آن زمان استفاده مي‌شد.

زيگورات بناي خشتي توپُري‌است که سطح خارجي آن داراي پوششي از آجر است. ابعاد زيگورات‌ها مربع و يا مستطيل و اندازه آنها متغير است. براي نخستين بار در فلات مرکزي ايران نيز از بقاياي زيگوراتي در سيلک کاشان خاک برداري شده‌است. تاکنون هيچ يک از زيگورات‌هاي شناسايي شده بطور سالم و کامل باقي نمانده‌است و لذا ارتفاع اصلي آنها مشخص نيست. دسترسي به فوقاني ترين طبقه زيگورات بوسيله پله کان و يا راه شيب داربوده.کهن ترين زيگورات‌هاي که تاکنون کشف شده
زيگورات سيلک کاشان سازنده اين زيگورات مشخص نشده ولي تاريخ ساخت اين بنا به ۲۵۰۰سال قبل از ميلاد مي‌رسد.
زيگورات اور «اور نمو» موسس سلسله سوم اور درسال ۲۱۰۰قبل از ميلاد در شهر اور (عراق فعلي)اين زيگوريت را بناکرد.
زيگوريت چغازنبيل در جنوب غربي ايران نزديک شوش واقع شده وسالم ترين زيگورات باقي مانده در جهان است وتاريخ بنا به ۱۲۵۰ سال قبل از ميلاد مي‌رسد اين زيگورات توسط «اونتش گال» پادشاه دوره ايلام ساخته شده
زيگورات دورشاروکين «سارگون» دوم پادشاه آشور مياني در حدود ۷۰۰ سال قبل از ميلاد اين زيگورات رابناکرد.

  هتل ها
مهمانسراي دزفول


  

 

 
Powered By www.sama-agency.com