صفحه اصلي اطلاعات توريستي تورها رزرو هتل اخبار درباره ما تماس با ما
فارسي     English   
خبرنامه
ايميل:

ثبت نام براي خبرنامه و SMS

كشورها
مالزي
ترکيه
ايران
امارات متحده عربي

ترکيه
امپراتوري عثماني به دليل شکست در جنگ اول جهاني از هم پاشيد و مورد تهاجم بريتانيا و متحدانش واقع شد. مصطفي کمال پاشا به دليل سازماندهي مقاومت ملي عليه دول خارجي قهرمان ملي ترکيه گرديد و توانست جمهوري ترکيه را بر پايه اصل جدايي دين از سياست بنا کند و ملقب به آتاترک شد.
بعد از يک دوران تک‌حزبي و حکومتي نسبتاً غير دمکراتيک در سال ۱۹۵۰ حزب دمکرات از گروه سياسي مخالف قدرت را بدست گرفت و به تعداد احزاب اضافه شد ولي آزادي سياسي با دوره‌هايي از کودتاهاي نظاميان در سالهاي ۱۹۶۰، ۱۹۷۱ و ۱۹۸۰ شکسته شد.
در سال ۱۹۷۴ ترکيه با دخالت نظامي خود بر عليه کودتاي يونانيان در قبرس مانع از الحاق قبرس به يونان شد.
در سال ۱۹۹۶ باز نيروهاي نظامي دولتي را که با برنامه‌هاي اسلامي روي کار آمده بود، ساقط کرد.
از سال ۱۹۸۴ تاکنون حزب کارگران کردستان و حکومت ترکيه درگيري‌هاي نظامي بسياري داشته‌اند که باعث مرگ بيش از ۳۰۰۰۰ نفر گرديده است.
ترکيه در سال ۱۹۴۶ به عضويت سازمان ملل در آمد و در سال ۱۹۵۲ به ناتو پيوست. ترکيه عضو جنبي جامعه اروپا است و اکنون با اجراي اصلاحاتي سعي در تحکيم و تقويت مردمسالاري و اقتصاد خود را دارد تا بتواند مذاکرات براي عضويت در اتحاديه اروپا را آغاز نمايد.

مردم ترکيه و زبان آنها
زبان اکثر اهالي در ترکيه ترکي است ولي در کنار آن زبانهاي کردي، عربي و ارمني در ميان گروهاي قومي استفاده مي شود. گروهاي قومي کوچک‌تري چون لازها، زازاها و چرکس‌ها به تنوع زباني و فرهنگي اين کشور افزوده‌اند.
کردهاي ترکيه بيشتر در جنوب شرقي و شرق کشور زندگي مي‌کنند. زبان رسمي اين کشور ترکي است. گروهاي قومي کوچک‌تر در ترکيه عبارت‌اند از ترک هاي آذربايجاني ها(شمال شرق)، لازها (شمال)، عرب‌ها (جنوب) و ارمني‌ها (استانبول).
ترک‌هاي ترکيه از اقوام ترک سلجوقي بودند که از آسياي ميانه به فلات آناتولي کوچ کردند و پس از غلبه بر امپراتوري بيزانس (روم شرقي)، امپراتوري عثماني را در آنجا بنا نهادند.

  شهرها
استانبول

استانبول بزرگ‌ترین شهر کشور ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی آن است. این شهر در کنار تنگه بسفر قرار...


آنتاليا

شهری است ساحلی و بسیا رزیبا که رشته کوههای توروس در این شهر به سمت دریا امتداد پیدا کرده و خط ساحلی نامنظمی...


آنكارا

آنکارا (در قدیم: آنقره) پایتخت و پس از استانبول دومین شهر بزرگ کشور ترکیه است. این شهر مرکز استان آنکارا نیز...


  شهرهاي بيشتر ...

 

 
Powered By www.sama-agency.com