صفحه اصلي اطلاعات توريستي تورها رزرو هتل اخبار درباره ما تماس با ما
فارسي     English   
خبرنامه
ايميل:

ثبت نام براي خبرنامه و SMS

هتل ها
كوثر
كوثر
پارسيان
بست وسترن کیشلاهان هتل
صفائيه

کرمان
کرمان مرکز استان کرمان ايران است. شهر کرمان در بخش مرکزي شهرستان کرمان قرار دارد.

پيشينه
در برخي از مدارک تاريخي و جغرافيايي اين منطقه کرمان، کارمانيا (Karmania)، ژرمانيا (Jermania) و کرماني (Karmani) ذکر شده است. بعضي از جغرافيدانان نام قديم اين شهر را گواشير (Govasir) و برخي هفتواد مي‌دانند (داستان کامل آن در شاهنامه آمده است). به استناد منابع تواريخ عرب و يهود، کرمان منسوب به کرمان بن هيثال بن ارفخشد بن سام بن نوح است و نام آن در کتيبه بيستون به صورت يويته ذکر شده است. در دوره ساسانيان فرمانرواي کرمان، عنوان شاه داشت چنان که بهرام چهارم (۳۸۸ - ۳۸۹) به مناسبت اين که در زمان پدرش والي کرمان بود به کرمانشاه (شاه کرمان) معروف بود. در اين دوره سيرجان مهم‌ترين ناحيه کرمان به‌شمار مي‌آمد.

کارامانيا نام سرزمين باستاني کرمان نزد يونانيان بوده است. اين ناحيه از شمال به پارت، از مشرق به زرنگ و گدروزي، از جنوب به درياي عمان و از مغرب به پارس مي‌رسيده است.

کرمان يکي از استان‌هاي ايران است. استان کرمان در جنوب شرقي ايران قرار گرفته و پهناورترين استان ايران است.

پيشينه
نام کرمان از نام يکي از ده شاخه اصلي پارسيان که به جنوب ايران آمدند گرفته شده است. شاخه‌هاي اصلي پارسيان اينها بودند:

پاسارگادي، مارافي، کرماني، ماسپي، پانتيالي، دِروسي، دايي، مَردي، دروپيکي و ساگارتي.

کرمان در زمان هخامنشيان بخشي از شَهرب (ساتراپي) فارس به شمار مي‌رفت. از شهرهاي کهن اين سامان سيرجان (شيرگان باستان)، بردسير (به اردشير باستان)، گُواشير (کرمان امروزي)، فهرج (پهره باستان) و ارگ بم، نرماشير، راين و جيرفت است.

ويژگي‌هاي طبيعي و اقليمي
بلندي‌هاي استان کرمان دنباله رشته کوههاي مرکزي ايران است که از چين خوردگي‌هاي آتش‌فشاني آذربايجان آغاز مي‌شود و تا بلوچستان امتداد مي‌يابد و دنباله آن را در فلات مرکزي، حوزه‌هاي پست داخلي و کوير چندين بار قطع مي‌کنند.کوه هزار مرتفع ترين قله استان کرمان و جنوب ايران است و ارتفاع آن 4501 متر مي باشد و در غرب شهر راين قرار دارد. تنوع آب و هوايي استان کرمان به دليل شرايط خاص اقليمي در خور توجه است .در نتيجه اين شرايط اقليمي، در واحي شمال، شمال غربي و مرکزي آب و هوا خشک و در جنوب و جنوب شرقي گرم و مرطوب است. بارندگيهاي ۳۰-۶۰ ميلي‌متري دشت نرماشير و شهداد و ۲۵۰-۴۰۰ ميلي‌متري کوههاي ده بکري و جبال بارز، خود گوياي مناطق اکولوژيک متفاوت در اين استان است. رژيم بارندگي اغلب به صورت باران است و در محدوده آبان ماه تا ارديبهشت ماه قرار دارد و از بادهاي غربي و شمال غربي منطقه تغذيه مي‌شود که اغلب موسمي و خشک است و به دليل در برداشتن انبوه خاک و شن رطوبت نسبي هوا را تقليل مي‌دهد.

شهداد که در کوير لوت قرار گرفته از کانونهاي فراوردن مرکبات در ايران است.

باغ هايپسته رفسنجان، نخلستانهاي بم، موزستانهاي جيرفت همه از کشتگاه‌هاي بزرگ ايرانند. مس سرچشمه، مناطق آزاد سيرجان و بم و شهر کرمان هم از مناطق صنعتي اين استانند. جيرفت را بخاطر آب و هواي گرمسيري و آب فراوانش، هندوستان ايران ناميده اند. جير در گويش بومي آنجا يعني زير و جيرفت يعني زير اُفت،‌زيرا منطقه جيرفت در زير کوه‌هاي بلند پارچ (جبال بارز) افتاده است.جيرفت داراي آب هوائي معتدل و گرم است وتقريبآدر تمام طول سال قابل کشاورزي مي باشد.

موقعيت جغرافيايي و تقسيمات کشوري
براساس آخرين تقسمات کشوري، استان کرمان داراي ۱۱ شهرستان، ۷ شهر و ۳۱ بخش است. شهرستان‌هاي آن عبارت‌اند از: بافت، بردسير، بم، جيرفت، رفسنجان، زرند، سيرجان، شهربابک، کرمان، کوهبنان، و کهنوج.

  
ارگ بم

ارگ بم، بزرگترین بنای خشت و گلی دنیا است که در نزدیکی شهر بم در استان کرمان و در جنوب شرقی ایران قرار...


  

 

 
Powered By www.sama-agency.com