صفحه اصلي اطلاعات توريستي تورها رزرو هتل اخبار درباره ما تماس با ما
فارسي     English   
خبرنامه
ايميل:

ثبت نام براي خبرنامه و SMS

هتل ها
بیلکنت هتل و کنفرانس مرکزی
كاروان
اینتر – کنتیننتال
آدُرا گُلف ریسرت هتل
فجر

همدان
شهر همدان مرکز استان همدان در غرب ايران و در دامنهٔ شرقي کوه الوند واقع شده است. همدان يکي از شهرهاي مهم، تاريخي وفرهنگي به شمار مي رود. اين شهر در سيصد و شصت کيلومتري جنوب غربي تهران، در ارتفاع ۱۸۰۰ متري از سطح دريا قرار دارد.

ميدان مرکزي (ميدان امام خميني ره) اين شهر توسط مهندسان آلماني طراحي شده و به نقشه شعاعي معروف است که ۶ خيابان اصلي بطور موازي به ميدان اصلي شهر وصل شده و بلوارها بصورت رينگهاي اول و دوم آنها را منقطع کرده که در نوع خود کم نظير است و در ابتداي هر خيابان اصلي دو گنبد نقره‌اي رنگ به تعداد ۱۲ گنبد بنام هر امام معصوم تعبيه شده‌است که نشانگر مذهبي بودن و شيعي بودن اين شهر از ديرباز مي‌باشد.

پيشينه تاريخي نام همدان
آشوريان باستان به شهرهاي قوم کاسي، عنوان «کارکاشي» داده بودند که «کار» به معني قرارگاه يا منزلگاه و «کاشي» نام قوم کاسي است.

آشورشناسان و مادشناسان، جملگي اين کار کاشي (با شهر کاسيان) را منطقه کنوني همدان دانسته‌اند.

پرفسور گيريشمن، باستان شناس معروف فرانسوي، معتقد است که اسم قبلي هگمتانه،» اکساياً يعني شهر کاسيها بوده‌است.

در مجموع اعتقاد غالب بر اين است، که شهر هگمتانه را يکي از اقوام آريايي بنام مادها ساخته‌اند. و نخستين دولت ايراني را در آن بنا نهاده‌اند. ولي نتايج تحقيقات بيانگر آن است که شهر هگمتانه پيش از انتخاب به پايتختي توسط مادها، وجود داشته مردماني از قوم کاسي در آن مي‌زيسته‌اند. سپس بازماندگان قوم کاسي، بعدها با طايفه‌اي از آرياييها قوم موسوم به ماد را پديد آورده‌اند. و با غلبه بر دولت تجاوزگر آشوري، دولت ماد را بنيان کذاشته، و پايتخت خود را کار کاشي قرار داده‌اند. و از آن به بعد، اين شهر هگمتانه نام گرفته‌است.

امروز هم باستان شناسان، تپه باستاني هگمتانه، واقع در مرکز شهر همدان را، که وسيع‌ترين تپه باستاني ايران است، بقاياي همان ابنيه عهد کاسي، مادي، هخامنشي و بعد از آن مي‌دانند. مساحت اين تپه حدود ۳۰ هکتار مي‌باشد. که با در نظر گرفتن بخش‌هايي که جزء محدود تپه باستاني بود، ولي اينک ساختمانهاي مسکوني بر روي آن ساخته شده، به بيش از ۴۰ هکتار نيز مي‌رسد.

اين تپه بيضي شکل، در داخل محدوده شهر فعلي همدان، و در دو سوي خيابان اکباتان واقع شده‌است. «هگمتانه»، يا «هنگمتانه» که به زبان پارسي قديم به معني محل تجمع بوده، ترکيبي از دو واژه «هنگ» به معني «جا» و «متانه» به معني «تجمع» است. اين واژه در زبان يوناني به صورت «اکباتانا» در آمده‌است، و در کتيبه‌هاي عيلامي به صورت «اک ماتانو» آمده‌است.

برخي ميز معتقدند: «امدانه» يا «آماداي» که در کتيبه پيلسر پادشاه آشور آمده به اين محل اطلاق مي‌شده. هگمتانه «در زبان ارمني،» اهمتان «و در زبان سرياني و پهلوي، اهمدان»، در گويش نويسندگان عرب «همدان» و در تورات، «احتمانا» گفته شده‌است. همچنين سکه‌هايي از عهد ساساني کشف شده که محل ضرب آنها «اهمتان» قيد شده‌است.

نخستين اشاره مکتوب به نام مادها و سرزمين ماد، در سالنامه بيست و چهارم شارل مانزر سوم (۸۳۶ قبل ميلادي) و سارگن دوم (۷۱۵ قبل از ميلادي بوده، که از اين قوم و سرزمين آنان به نام «ماداي»يا «آماداي» ياد کرده‌اند.

روايات مورخين يوناني نيز حاکي است که اين شهر در دوره مادها، (از اواخر قرن هشتم تا نيمه اول قرن شم قبل از ميلاد) مدتها مرکز امپراتوري مادها بوده‌است. و پس از انقراض آنها نيز به عنوان يکي از پايتختهاي دوره هخامنشي (پايتخت تابستاني و احتمالا«محل خزانه آنها) به شمار مي‌رفته‌است.

گفته‌هاي هرودت مورخ يوناني، در قرن پنجم قبل از ميلاد،م مهم‌ترين ماخذ تاريخي در اين مورد است. وي بناي اوليه اين شهر را به» ديااکو \" نخستين شهريار ماد نسبت مي‌دهد (در ۷۲۸ قبل از ميلاد). هرودت اوضاع سياسي واقتصادي نا مناسب قوم ماد را در دستيابي ديااکو به قدرت موثر مي‌داند.

ديگر مورخين يوناني چون پلي بيوس، کنزياس، ژوستين و گزنفون نيز درباره هگمتانه مطالبي جمه آوري کرده‌اند.

ديااکو پس از اينکه هگمتانه را به پايتختي خود برگزيد، تصميم به ساخت کاخي عظيم و مستحکم به صورت هفت قلعه تو در تو گرفت. به طوريکه کاخ پادشاهي و خزانه، در درون قلعه هفتم قرار داشته باشد. ديااکو به تقليد از رنگ آميزي قصرهاي بابلي، دستور داده بود کنگره‌هاي هر قلعه را به رنگي مخصوص در آورند. به اين ترتيب :رنگ کنگره‌هاي قلعه اول سفيد، دومي سياه، سومي ارغواني، چهارمي آبي، پنجمي نارنجي، و کنگره دو با روي داخلي سيمين و زرين بودندو محيط بيروني ترني ديوار قلعه، تقريباً به اندازه حصار شهر آتن بوده استقصر شاهي، که در آخرين قلعه دروني بر پاشده بود، داراي صدها اتاق بوده، و مردم نيز خانه‌هاي خود را بيرون اين قلعه‌ها و در کنار آن ساخته بودند.

بنا به در خواست ديااکو، قوم ماد شهرهاي کوچکي راکه در آن مي‌زيسته‌اند، رها ساخته و در اطراف قلعه شاهي خانه‌هاي خود را بنا کردند پلي بيوس مورخ يوناني (۲۰۴ تا ۱۳۲ قبل از ميلاد) مي‌نويسد: در دامان کوه اورنت، (اورنت يا اورنتس = الوند) شهر هگمتانه با قلعه و ارگ مستحکم و حيرت آوري قرار گرفته، و قصر شاهي، در داخل آخرين قلعه آن استوار گرديده‌است.. وضع ساختماني،آرايش عجيب، و تزييناتي که در آن به کار رفته به نحوي بوده، که توصيف آن مبالغه آميز به نظر مي‌رسد. چوبهايي در آن به مصرف رسيده پوشيده از زر و سيم است. درها، ستونهاي و رواقهاي آن، با هزاران گونه کنده کاري و نقش و نگار آراسته شده‌اند. يک ديوار بي پيرايه، و يک تير عاري از زيور، در آن کاخ نيست حتي کاشي‌هايي که زينت بخش «ازاره‌ها» و ديوارهاي دورني قصر است، با پوششي از آب نقره، سيم اندود گشته و همه چوبها از جنس سرو و کاج مي‌باشند.

کنزياس مورخ يوناني و پزشک معروف اردشير دوم هخامنشي (۴۰۴ تا ۳۰۴۵ قبل از ميلاد) مي‌نويسد « سميرامين » ملکه آشور، پس از ديدن وضعيت شهر و موقعيت مناسب آن دستور داده، که براي او در آنجا کاخي بسازند و چون ديده‌است. که در شهر جديد الاحداث کمبود آب وجود دارد، دستور داده تا با صرف هزينه‌اي گزاف، نهري ساخته و آب درياچه‌اي را که در آن سوي کوه اورنت (الوند) است به اين شهر سرازير نمايند.

ابوبکر احمد بن محمد اسحاق همداني معروف به اين فقيه، در کتاب البلدان خود که در حدود سال ۲۹۰ هجري به تحرير در آمده، به نقل از يکي از دانشمندان پارسي مي‌نويسد: «همدان بزرگ‌ترين شهر جبال و حدود چهار فرسنگ در چهار فرسنگ بوده‌است.»

بخت النصر بعد از فتح و ويراني بيت المقدس ، فرمانده‌اي به نام صقلاب را به قصد تصرف همدان مي‌فرستد، ولي وي با عدم موفقيت مواجه شده و طي نامه‌اي به بخت النصر مي‌نويسد: من به شهري آمده‌ام داراي بارويي بلند و سرکش و مردمي بسيار و کوي و برزنهاي فراخ و رودهاي فراوان و ...

پس از انقراض مادها، هر چند هگمتانه مرکزيت نخستين را نيافت، ولي به جهت قرار گرفتن سدر مسير جاده شاهي، که پارسه ( تخت جمشيد) را به سارد متصل مي‌کرد، به عنوان پايتخت تابستاني هخامنشيان مورد توجه خاص بود، و از اين رو آن را آباد کردند.

در زماني که داريوش سوم با اسکندر مواجه مي‌شود. هگمتانه به صورت ويرانه‌اي بود. ولي داريوش سوم بنا به پيشنهاد ياران خود دستور مي‌دهد در ميانه شهر، کوشکي بزرگ که آن را ساروق مي‌ناميدند، بسازند. در اين کوشک سيصد مخفي گاه براي گنجينه و دارايي‌ها برباشد. و براي آن هشت درب آهنين ساختند، که همه دو اشکوبي (دو لختي) و هر اشکوب، به بلنداي دوازده گز بود.

چنانکه ملاحظه شد درباره چگونگي احداث و نام بنيانگذاران هگمتانه در بين مورخين يوناني، اتفاق نظر وجود ندارد. مورخين اسلامي نيز دراين زمينه با يکديگر اختلاف نظر دارند و در مورد محل دقيق آن هم نظريات متفاوتي ارايه شده‌است. گر چه اکثر مورخين، پژوهشگران و باستان شناسان مانند مرحوم مصطفوي، پرفسورگير يشمن، اشميت، لوشاي و پرادارا، تپه‌اي را که هم اکنون در شهر همدان به نام هگمتانه معروف است، محل اصلي شهر باستاني هگمتانه مي‌دانند.

حفاريهاي باستان‌شناسي سالهاي اخير در تپه هگمتانه هم مشخص شده‌است، که محل کاخ و بناهاي اشاره شده، در تپه هگمتانه کنوني واقع بوده‌است. نتايج حفاريهاي تپه هگمتانه – آثار کشف شده حاکي از وجود يک شبکه منظم و پيشرفته آب رساني در شهر حکومتي مادهاو پارتها مي‌باشد در فواصل بين کانالهاي آب رساني، معابري به عرض ۵/۳ متري وجود داشته و کف اين معابر، تماماً با آجرهاي مربع شکل و به منظمي مفروش بوده‌است. پيشينه حفاريهاي علمي ازاين تپه، به سال ۱۹۱۳ ميلادي بر مي‌گردد که هيشي فرانسوي از طرف موزه لوور پاريس به سرپرستي شارل فوسي، کاوشهايي در تپه هگمتانه انجام داد. ولي نتايج اين کاوشها هيچ گاه منتشر نشد.

در طي ۱۰ فصل حفاري انجام شده از سال ۱۳۶۲ تا ۱۳۷۸، که حدود ۱۴۰۰۰ متر مربع از بقاياي اين شهر مورد کاوش قرار گرفته يکي از کهن‌ترين دوره‌هاي تمدن پشري نمايان شده‌است. همچنين يک حصار طولاني به ارتفاع ۹ متر و دو برج عظيم و کم نظير در درون آن کشف شده، از جمله کاوشهاي علمي سال ۱۳۶۲ تا کنون که به سرپرستي آقاي دکتر محمود رحيم طراف به انجام رسيده منجر به شناسايي شهر بزرگي در دل تپه هگمتانه شده‌است. تحقيقات نشان داده که در فواصل ۳۵ متري بين معابر دو سري واحدهاي ساختماني قرار دارد که هر کدام شامل يک هال (حياط مرکزي) است. با اتاقها و انبارهايي به صورت قرينه در گرداگرد آن، به شکلي که هر واحد ساختماني فضايي در حدود ۵/۱۷ *۵/۱۷ متر را در بر مي‌گيرد. معابر مذکور با عرض ۵/۳ و پس بندي آجري در بخش وسيعي از تپه گسترش داشته، و جهت شمال شرقي به جنوب غربي دارند.

همچنين ادامه کاوشها بخش‌هايي از حصار عظيم شهر به قطر ۹ متر وارتفاع ۸ متر را آشکار ساخته‌است. اين حصار در فواصل معين، داراي برجهاي عظيم بوده، که هگمتانه قديم را در بر مي‌گرفته‌است. به طور کلي اين تپه در طول يکصد سال اخير بارها مورد حفاري باستان‌شناسان داخلي و خارجي قرار گرفته‌است. از جمله ويژگيهاي شهر باستاني هگمتانه معماري و طرح و نقشه منظم اين شهر بوده، که در بين آثار باستاني به س دست آمده کم سابقه‌است.

ضمناً در طول حفاريهاي انجام شده آثار ارزشمند و بي نظيري کشف گرديده که اغلب متعلق به دوران هخامنشيان و نياکان آنهاست. تعدادي از اشياء کشف شده از اين تپه در موزه ملي ايران باستان و تعدادي ديگر در موزه‌ها و يا مجموعه‌هاي خصوصي خارج کشور نگهداري مي‌شود.

جايگاه تاريخي همدان:
همدان، اولين پايتخت نخستين تشکيلات حکومتي در ايران بوده، که در آن دوره هگمتانه ناميده مي‌شده‌است.

آثار مکشوفه از تپه باستاني هگمتانه و نيز کتيبه‌هاي گنج نامه آثاري از آن زمان مي‌باشند. آثار تاريخي، فرهنگي متعدد موجود در همدان، موجب شد تا در جلسه مورخ ۱۳۷۰/۲/۲ شوراي عالي شهرسازي و معماري کشور، همدان به عنوان يکي از شش شهر تاريخي، فرهنگي کشور شناخته شود.

همچنين کاوش‌هاي باستان‌شناسي انجام شده در تپه گيان نهاوند و وجود تپه باستاني باباکمال و مهاجرت حَبَقّوق پيامبر به تويسرکان، (حدود ۷۰۰ سال قبل از ميلاد مسيح) نيز حاکي از قدمت اين دو شهر مي‌باشد.

همدان در گذر تاريخ
مهاجرتهاي اقوام آريايي نژاد ماد ازحدود ۳۵۰۰ سال پيش به منطقه غرب ايران و محدوده فعلي استان همدان واختلاط و سلوک آنان با اقوام مستقر در منطقه به تدريج منجر به شکل گيري نخستين حکومت فراگيربه مرکزيت هگمتانه (همدان) در فلات قاره ايران گشت و اين حکومت در ۶۵۰ قبل از ميلاد در اوج اقتدار خود ضمن غلبه بر بزرگ‌ترين قدرت سياسي و نظامي آن عصر يعني دولت آشور قلمرو خود ار از شرق به آسياي ميانه و در غرب به قلب آسياي صغير بسط داد. بر اساس نوشته‌هاي هرودوت ورخ يوناني بدستور ديااکو نخستين پادشاه ماد در هگمتانه (همدان) پايتخت آنان استحکامات عظيمي شامل قلاع تو در تو و قصرهاي سلطنتي برپا گشت.

اکثريت محققين علوم تاريخ و باستان‌شناسي را عقيده بر اين است که تپه امروزي هگمتانه در دل شهر همدان برجاي مانده بقاياي همين تأسيسات مي‌باشد. اين تپه طي چندين سال اخير مورد کاوشهاي باستانشناسي قرارگرفته وکارگاههاي کاوش واشيا ﺀ بدست آمده در معرض ديد علاقمندان قرار دارد.

همچنين انجام حفاريهاي باستان‌شناسي در تپه‌هاي گودين نزديک کنگاور در استان کرمانشاه و نوشيجان در ملاير گوشه‌هايي از فرهنگ و تمدن اقوام ماد را در اين زمان بر ما آشکار ساخته که از جمله آنها مي‌توان به نخستين اشکال خط ونگارش و سکه‌هاي اوليه و مظاهر فرهنگ ديني و معماري ايراني اشاره نمود.

از دوره هخامنشيان علاوه بر سنگ نبشته‌هاي ميخي گنجنامه همدان تعداد قابل توجهي اشيا ﺀ زرين و سيمين و نيز بقاياي کاخهاي سنگي بيادگار مانده‌است که علاقمندان مي‌توانند از آنها در موزه ملي کشور و موزه تپه هگمتانه بازديد کنند از دوره‌هاي سلوکي واشکاني در همدان مجسمه شير سنگي و گورستان پارتي و در نهاوند نشانه‌هايي از يک معبد برجاي است.

شهر همدان در دوره ساساني يکي از ضرابخانه‌هاي اين حکومت بوده وسکه‌هاي متعددي از اين دوره در دست مي‌باشد. شهر نهاوند نيز در اين زمان داراي اهميت ويژه‌اي بود و دژ مستحکمي در آن قرارداشت ويکي از مراکز ايالات اسپهبد نشين هفتگانه اين دوره بود.

اعراب در يورش به ايران فتح نهاوند را فتح الفتوح ناميدند و گشودن همدان را به سال ۶۴۵ ميلادي پس از فتح نهاوند بزرگ‌ترين پيروزي خود بر ساسانيان شمرده‌اند.

از آثار اين دوره مي‌توان به غار قلعه جوق در فامنين و بقاياي قلعه‌اي در همان محل اشاره کرد.

نفوذ و گسترش اسلام درايران تغييرات وتکامل شگرفي را بر پايه تعاليم اسلام واصول هنرها و معماري قديمي کشور سبب شد. ازاين دوره ۱۴۰۰ ساله در نقاط مختلف استان يادمانهاي متعددي برجاي مانده که اهم آنها عبارت‌اند از:بناي بسيار زيبا و ارزشمند گنبد علويان از دوره سلجوقي – برج قربان – بقعه استر ومردخاي – بقعه خضر از قرون ۷تا۹ هجري در همدان امامزده ازناو از دوره سلجوقي در فامنين – امامزاده هود واظهر در رزن و بقعه حبقوق نبي در تويسرکان از قرن هشتم –امامزاده يحيي – امامزاده حسين و امامزاده اسماعيل د ر همدان و نيز کاروانسراي فرسفج و مدرسه علوم ديني شيخ عليخان زنگنه در تويسرکان – آب انبار وسنگ نبشته‌اي معروف به کتيبه آقاجان بلاغي مربوط به بناي يک سد در اسدآباد – يخچال مي‌رفتاح در ملاير وحمام حاج آقا تراب در نهاوند ونيز تعدادي پل شامل پل شکسته (خسروآباد)در اسدآباد- پل کوريجان و آبشينه در همدان پل جهان آباد در فامنين – پل فرسفج ومجموعه بازار در تويسرکان و پل زرامين در نهاوند جملگي از دوره صفوي و بازار مسجد جامع و ميدان امام همدان و بازار ملاير از ابنيه مهم بعداز دوره صفوي.

آب‌ و هوا و مشخصات جغرافيايي
شهرستان همدان با وسعتي حدود ۴۱۱۸ کيلومتر مربع، از خط الراس رشته کوه الوند تا مرزهاي شرقي استان کشيده شده‌است.

شرقي‌ترين نقطه اين شهرستان ۴۹ درجه و ۲۷ دقيقه غربي‌ترين آن ۴۸ درجه و ۲۰ دقيقه از نصف النهار گروينچ فاصله دارد و در حد فاصل ۳۴ درجه و ۳۵ دقيقه، تا ۳۵ درجه عرض شمالي واقع شده‌است. شهرستان همدان، از شمال به شهرستان‌هاي رزن و کبودرآهنگ، از جنوب به تويسرکان و ملاير، از شرق به استان مرکزي و از غرب به شهرستان بهار محدود مي‌شود.

در جنوب شهرستان همدان، ارتفاعات کوهستان الوند قرار دارد، که خط الراس اين ارتفاعات مرز طبيعي شهرستان‌هاي همدان و تويسرکان را تشکيل مي‌دهد و دشت‌هاي همدان، قهاوند، دشت نشر و قسمتي از دشت رزن - فامنين در حد فاصل اين ارتفاعات قرار گرفته‌اند.

بلندترين نقطه شهرستان همدان در قله الوند با ارتفاع ۳۵۸۴ متر و پست‌ترين نقطه آن زمين‌هاي عمر آباد با ارتفاع ۱۶۰۰ متر است، که محل خروج رود قره چاي مي‌باشد. متوسط ارتفاع اين شهرستان نيز از سطح دريا حدود ۱۸۲۰ متر است.

اين شهرستان بر اساس سرشماري عمومي سال ۱۳۷۵ داراي ۵۶۳۴۶۶ نفر جمعيت و تراکم نسبي ۸/۱۳۶ در هر کيلومتر مي‌باشد و از پنج شهر همدان، مريانج، فامنين، جورقان و قهاوند و ۳ بخش و ۱۲ دهستان تشکيل شده‌است و مردم ساکن در مراکز شهرهاي آن به فارسي ودر روستاها، عمدتاً به ترکي، فارسي، لري و کردي سخن مي‌گويند. آب و هواي همدان سرد است و در فصل زمستان زمين پوشيده از برف مي‌شود.تابستان همدان معتدل و زمستان طولاني و سرد و برفي است.

شخصيت‌هاي معروف
از شعرا ادبا و فضلا شهير استان همدان ميتوان به بزرگان کبود راهنگ اشاره کرد . شهرستان کبود راهنگ بزرگترين شهرستان استان است که غار توريستي عليصدر در آن واقع شده است و ............................ 1) مجذوبعليشاه کبود راهنگي عارف و شاعر بزرگ قرن 13هجري 2) شيخ موسي نثري کبود راهنگي رياضيذان اديب شاعر مخترع قرن 13 هجري 3) ميرزا جواد قدسي کبود راهنگي نويسنده و مورخ و شاعر قرن 13 هجري 4) شيخ محبعلي قراگوزلو کبود راهنگي اولين مدير اولين دبيرستان شهر همدان 5) مهدي خان کرد آبادي شاعر معاصر طناز 6) عبدالرحيم بحري اسمائيلي شاعر معاصر 7) مرحوم عسگر فرجي شاعر معاصر 8) آيت الله محسن ضيائي عالم و کارشناس ديني معاصر

سوغات همدان
سفال و سراميک، چرم و کالاي چرمي، فرش، گليم و جاجيم، انگشت پيچ، سير تند، شير شيره، قيسي، مويز، شيره انگور، کماج، حلوا زرده.

صنايع دستي
صنايع دستي به ويژه از نظر صنايع چرمسازي قاليبافي و گليم بافي و به ويژه با توجه به وجود شهر لالجين به عنوان قطب سفال سازي و سراميک کشور محسوب مي‌شود.

  
آرامگاه باباطاهر

باباطاهر همدانی، معروف به «بابا طاهر عریان»، از شاعران اواسط قرن پنجم هجری ایران و معاصر طغرل بیک سلجوقی...


آرامگاه بوعلی‌سینا

ابن سینا بلخی یا پورسینا حسین پسر عبدالله زاده در سال ۳۷۰ هجری قمری و در گذشته در سال ۴۲۸ هجری قمری، دانشمند...


  

  
بوعلي

هتل چهار ستاره بوعلي همدان یکی از بهترین هتلهای زنجیره ای شرکت هتلهای بین المللی پارسیان با قدمت طولاني در...


آزادي

هتل چهار ستاره آزادي همدان در نزديكي منطقه خوش آب و هوا عباس آباد و با چشم اندازي زيبا يكي از هتل‌هاي تحت پوشش...


  

 

 
Powered By www.sama-agency.com