صفحه اصلي اطلاعات توريستي تورها رزرو هتل اخبار درباره ما تماس با ما
فارسي     English   
خبرنامه
ايميل:

ثبت نام براي خبرنامه و SMS

كشورها
ترکيه
ايران
امارات متحده عربي
مالزي

کرمانشاه
استان تاريخي کرمانشاه همچون ديگر نقاط کشور کهنسال ما آثاري از روزگار مجد و عظمت ايران را در سينه کوه ها و پهن دشت هاي خود محفوظ کرده است. برخلاف ساير نقاط ايران که به صورت مقطعي مورد سکونت قرار گرفته اند . اين استان بدون وقفه در ادوار مختلف تاريخ مورد سکونت قرار گرفته است، شواهد و مدارک باستان شناختي نشان مي دهد اين منطقه از اولين زيستگاه هاي انسان اوليه به شمار مي رفته و يکي از مراکز مهم جمعيتي در زاگرس مياني محسوب مي شده است . تمامي مراحل و ادوار زندگي انسان از عهد حجر تا دوره هاي تمدني پيش از تاريخ و سپس تا تشکيل حکومت هاي بزرگ سير تطور خويش را در اين محدوده طي کرده است، به طوريکه غار شکارچيان بيستون نکات جالبي را درباره سابقه زندگي بشري در دوران پارينه سنگي در ايران روشن مي دارد. پس از اين دوره در حدود 9 هزار سال پيش به علت گرم شدن هوا انسان غار را ترک کرده و روي به يکجانشيني مي آورد که اين حرکت موجب زراعت و دامپروري و براثر آن روستا نشيني مي شود که بدون شک نخستين روستاها در اين استان شکل گرفته که از جمله آنها مي توان گنج دره هرسين، گاکيه و تپه سراب اشاره کرد . انسان هاي پيش از تاريخ گنج دره جزء نخستين انسان هايي هستند که در ايران سفالگري را اختراع کرده و روي به فعاليت هاي صنعتي آورده اند .

موقعيت طبيعي و جغرافيايي

استان کرمانشاه با وسعتي در حدود 24434 کيلومتر مربع در ميانه ضلع غربي کشور قرار گرفته است. اين استان از شمال به استان کردستان ، از جنوب به استانهاي لرستان و ايلام ، از شرق به استان همدان و از غرب به کشور عراق محدود شده است. استان کرمانشاه در سال 1375 داراي 11 شهرستان، 19 شهر، 24 بخش، 83 دهستان و 2793 آبادي داراي سکنه بوده است. شهر کرمانشاه مرکز استان کرمانشاه ميباشد و شهرستانهايي اين استان عبارتند از: اسلامآباد غرب،پاوه، جوانرود، سرپل ذهاب،سنقر،صحنه، قصر شيرين،کرمانشاه، کنگاوور، گيلانغرب و هرسين.

استان کرمانشاه ناحيه اي کوهستاني است که ما بين فلات ايران و جلگه بين ا لنهرين قرار گرفته است و سراسر آن را قلل و ارتفاعات سلسله جبال زاگرس پوشانيده است . سلسله جبال زاگرس در محدوده اين استان به صورت مجموعه اي از رشته کوهاي موازي پديدار گشته که دشتهاي مرتفع کوهستاني در بينابين آنها شکل گرفته و بستر گذر گاه هاي مهم زاگرس را به وجود آورده است .

پيشينه تاريخي استان
استان تاريخي کرمانشاه همچون ديگر نقاط کشور کهنسال ما آثاري از روزگار مجد و عظمت ايران را در سينه کوه ها و پهن دشت هاي خود محفوظ کرده است . برخلاف ساير نقاط ايران که به صورت مقطعي مورد سکونت قرار گرفته اند . اين استان بدون وقفه در ادوار مختلف تاريخ مورد سکونت قرار گرفته است ، شواهد و مدارک باستان شناختي نشان مي دهد اين منطقه از اولين زيستگاه هاي انسان اوليه به شمار مي رفته و يکي از مراکز مهم جمعيتي در زاگرس مياني محسوب مي شده است . تمامي مراحل و ادوار زندگي انسان از عهد حجر تا دوره هاي تمدني پيش از تاريخ و سپس تا تشکيل حکومت هاي بزرگ سير تطور خويش را در اين محدوده طي کرده است . به طوريکه غار شکارچيان بيستون نکات جالبي را درباره سابقه زندگي بشري در دوران پارينه سنگي در ايران روشن مي دارد . پس از اين دوره در حدود 9 هزار سال پيش به علت گرم شدن هوا انسان غار را ترک کرده و روي به يکجانشيني مي آورد که اين حرکت موجب زراعت و دامپروري و براثر آن روستا نشيني مي شود که بدون شک نخستين روستاها در اين استان شکل گرفته که از جمله آنها مي توان گنج دره هرسين ، گاکيه و تپه سراب اشاره کرد . انسان هاي پيش از تاريخ گنج دره جزء نخستين انسان هايي هستند که در ايران سفالگري را اختراع کرده و روي به فعاليت هاي صنعتي آورده اند .

در هزاره چهارم پيش از ميلاد استان کرمانشاه يکي از مراکز مهم تجاري و بازرگاني بوده و بازرگانان آن با بازرگانان شوشي و بين النهريني به داد و ستد و مبادله کالا مبادرت مي ورزيدند . حضور بازارهايي در گودين کنگاور و چغاگاوانه اسلام آباد از آن دوره شاهدي بر اين مدعا است .

به استناد کتيبه هاي بابلي و آشوري ، ساکنان زاگرس اقوام لولوبي و گوتي بودند . اين مردمان سخت کوش و شجاع به منظور حفاظت از اين خطه مرتب با بين النهريني ها در جنگ و ستيز بوده اند که در اين امر به پيروزي هاي چشمگيري نيز نايل شده اند و از آن پس دره هاي زاگرس قرن ها مرکز تمدن و حکومت هاي ايراني و بين النهريني بوده که سرانجام عنصر ايراني تمدن خود را بر اين سامان غالب ساخت . حضور نقش برجسته‌هاي‌ اين اقوام در سرپل ذهاب که يکي از قديمي ترين نقش برجسته هاي خاورميانه محسوب مي‌شود بيانگر اين موضوع است .

منطقه کرمانشاه به واسطه همجواري با دولت آشور ، پيوسته در معرض تهاجم دولت مقتدر آشور بود و شاهاني چون تيکلات پليسر ، شلمانصر سوم ، بارها به محدوده کرمانشاه لشکرکشي کرده اند در کتيبه هاي به جا مانده از آشوريان از سرزمين هاي پارسوا ، زکروتي ، مادي ها و سرزمين نيشاني نام برده شده است ، نيشاني سرزميني است که به اطراف کرمانشاه و ماهيدشت کنوني اطلاق مي شد و به واسطه مراتع معروف خود براي پرورش و نگهداري اسب شهره بود . در سالنامه هاي آشوري از شهري به نام الي پي نام برده شده که مورخان آن را بين کرمانشاه و همدان تشخيص داده اند و برخي ديگر از مورخان آن را در محل فعلي کرمانشاه معرفي کرده اند .

با شکل گيري حکومت ها ، اين خطه نيز يکي از مراکز مادي محسوب مي شده است که از اين دوره يادمان هايي با ارزش چون دژ گودين در کنگاور برجاي مانده است . در اين دوره کرمانشاه يکي از شاهراهاي حياتي ايران بوده و جاده اکباتان به بابل از اين استان عبور مي کرده است .

در دوره هخامنشي با عبور جاده شاهي که يک رشته آن اکباتان را به بابل وصل مي کرد بر رونق و آباداني اين منطقه افزوده شد . پس از انقراض هخامنشيان ، در دوره سلوکي مناطقي از کرمانشاه چون بيستون و دينور محل حضور کلني هاي يوناني بوده ولي ديري نپائيد که اشکانيان آنان را شکست داده و در اين منطقه حضور پيدا کردند. نقش برجسته‌هاي اشکاني در بيستون بيانگر اين موضوع است. در اين دوره بيستون يکي از مراکز مهم دوره اشکاني محسوب مي شده است.

استان کرمانشاه در دوره ساساني بيش از هر دوره ديگري از اعتبار و رونق خاصي برخوردار بوده است. اين منطقه همواره مورد توجه شهرياران ساساني بوده و به علت نزديکي با تيسفون پايتخت آنها ، ايام تابستان را در قصور ييلاقي اينجا مي گذرانده اند. در اخبار مورخان اسلامي به کرات آمده که خسرو اول در نواحي طاق بستان قصوري ساخته بود که در آنها از فغفور چين وراي هند و قيصر روم و ديگر حکمرانان روزگار پذيرايي کرده است .

با احداث شهرهايي چون حلوان در اين سو و سياست شهر سازي پادشاهان ساساني در غرب کشور که به بنياد شهر کرمانشاه منجر گرديد . اين حوزه بيش از پيش اعتبار يافت و شاهان ساساني با ايجاد پل هايي بر روي رودخانه ها و بناهاي عام المنفعه رفاه و رونق اقتصادي را براي مردم اين ديار به ارمغان آورده بودند .

با شکست ساسانيان توسط مسلمين ، مردم اين منطقه برخلاف برخي مناطق ديگر جزء اولين مردماني بودند که به دين مقدس اسلام ايمان آورده و به ترويج آن پرداختند .

مسجد عبدالله بن عمر در ريجاب که يکي از قديمي ترين مساجد صدر اسلام است . يادگاري از آن زمان مي باشد . از دوران آرامگاهي از ياران وفادار پيامبر اسلام که در جنگ ها وي را ياري مي کردند به يادگار مانده که مي توان به آرامگاه ابودجانه در ريجاب اشاره کرد . در دوره خلفاي عباسي کرمانشاه يکي از چهار شهر مهم و معتبر ولايات جبال بود . هارون‌الرشيد خليفه معروف عباسي بدين سامان توجه خاصي داشت ، به طوريکه سياحان و جهانگردان از آباداني و زيبايي شهر ياد مي کنند .

ابن حوقل و استخري از شهر کرمانشاه به عنوان شهرستاني زيبا که اشجار و آب فراوان دارد ياد مي کنند . مقدسي اين شهر را به همراه شهرهاي همدان ، ري و اصفهان جزء چهار شهر معروف ايالت جبال معرفي مي کند .

در سده سوم هجري کرمانشاه در قلمرو و حکومت صفاريان قرار داشت . در قرن چهارم سلسله کوچکي از اکراد بنام حسنويه د رولايات غرب استقلالي پيدا کردند ، مؤسس اين سلسله حسنويه که معروفترين اين خاندان نيز هست نزديک پنجاه سال حکمراني کرد و قلعه بزرگ سرماج را مقر خود نمود . در سال 441 ساطان طغرل سلجوقي صد هزار سپاهي به تسخير قلعه سرماج فرستاد که پس از چهار سال موفق به تسخير قلعه گرديد . در سده ششم هجري سلطان سنجر سلجوقي ، کرمانشاهان و توابع آن را در حوزه حکمراني برادر زاده خود سليمان شاه ملقب به « ‌ايوه » قرار داد. در سده هفتم کرمانشاهان همچون مناطق خراسان و ديگر بخش هاي ايران از هجوم مغول آسيب فراوان ديد به طوريکه سپاهيان هلاکو در اين منطقه قتل و غارتي فجيع به عمل آوردند ولي در اواخر دوره ايلخاني در زمان حکومت ابوسعيد اين خطه مورد توجه قرار مي گيرد به طوريکه در زمان حکومت وي شهر سلطانيه چمچمال نزديک بيستون احداث گرديد . در اين زمان همان طوريکه حمدالله مستوفي اشاره مي کند کرمانشاهان يکي از ايالت هاي 16 گانه کردستان بوده است .

در قرن نهم و اوايل قرن دهم هجري کرمانشاه مورد تجاوز عثمانيان واقع مي گردد . در اين زمان هرسين و ماهيدشت حکومت نشين بوده ولي از کرمانشاهان نامي پيدا نيست .

در زمان صفويه کرمانشاهان اهميت و اعتبار زيادي پيدا کرد در دوره سلطنت شاه طهماسب اول حکومتي بنام کلهر و در زمان شاه صفي حکومتي تحت عنوان سنقر و کلهر در اين حدود تشکيل شد و به خوانين زنگنه تفويض گرديد . در حقيقت از اين زمان تجديد بناي کرمانشاه و تشکيل ولايت فعلي شروع مي شود .

همزمان با حمله افغان و سقوط اصفهان ، کرمانشاهان نيز با تجاوز عثماني ها مواجه گرديد و بار ديگر رو به خرابي نهاد . در زمان حکومت زنديه خوانين زنگنه و اهالي کرمانشاه نخست حکومت کريم خان را نپذيرفتند به همين جهت کرمانشاه مدتي با محاصره و خرابي مواجه گرديد . در دوره قاجاريه کرمانشاه اعتبار و اهميت زيادي پيدا کرد . فتحعليشاه در سال 1221 ه.ق يکي از پسران خود به نام محمد علي ميرزاي دولتشاه را با سمت سرحدداري عراقين به اين شغل منصوب کرد و ايالت خوزستان را نيز ضميمه قلمرو او کرد و در حقيقت در اين زمان کرمانشاه به يک پايگاه نظامي مجهز عليه دولت عثماني تبديل شد .

در جنگ جهاني اول کرمانشاه به تصرف قواي عثماني درآمد ولي بعد از سقوط بغداد آنها شهر را تخليه کرده ، عقب نشيني کردند . در جنگ جهاني دوم نيز به تصرف قواي نظامي انگلستان درآمد .

سوغات و صنايع دستي
روغن کرمانشاهي، نان برنجي، کاک، نان خرمايي،عسل شاهو،رب انار پاوه، گليم،گيوه،جاجيم، انواع آلات موسيقي، چرم، ترخينه، کلاه پشمي ‌،خورشت خلال
،انجير ريجاب ،چاقوي کرند،گليم هرسين

سراب ها
سراب نيلوفر
سراب قنبر
سراب تاقبستان
سراب ياوري
سراب خضرزنده
سراب خضرالياس
سراب جابري
سراب بيستون
سراب سبزعلي
سراب گرم:سرپل زهاب
سراب کاشنبه
سراب چارزبر
سراب قره دانه
سراب کاني ريزه
سراب چرمان
سراب گردکان دار
سراب بيزرک
سراب قورچي واشي
سراب نرره کاني
سراب قلعه زنجير
سراب توتشامي
سراب کچک بل
سراب باوه شامه
سراب کاني چرمه

ريشهٔ نام
ساسانيان بر اين شهر گذارده شده‌است. در دوران اسلامي اين شهر را «قره ميسين» مي‌خوانده‌اند. در يک مکتوب نام کرمانشاه را نخست لقب بهرام کرمانشاه (بهرام چهارم) نوشته‌اند از اين رو که پيش از شاهي فرمانرواي کرمان بوده‌است. پس از پادشاهي او به افتخارش نام اين شهر را کرمانشاه گذاشتند. در کتب قديم که به زبان کردي است شهر کرمانشاه را {(ماي)~ (ماد)} گفته‌اند. دکتر ميرجلال‌الدين کزازي، پژوهشگر، با اين استدلال که «پادشاهان ساساني در هر مکاني که حکومت بوده‌اند، بنايي به يادگار گذاشته‌اند، حال آن که در کرمانشاه چنين بنايي وجود ندارد» نوشته اين مکتوب را رد مي‌کند. ازين رو بسياري بر اين عقيده‎اند که اين واژه احتمالا از همان واژه کرمانج مشتق گرديده است. هنوز در بسياري از مناطق اين استان، کرمانشاه را «کرماشان» مي‌خوانند. به احتمال زياد ريشه‎ي نام کرمانشاه، کرمانج، کرمانجان و کرماشان است.
در سال‎هاي نخستين پس از انقلاب 57 نام اين شهر را «باختران» گذاشتند تا اين که بعد از اعتراض مردم استان دوباره نام پيشين و تاريخي کرمانشاه (کرماشان) را بر آن بازگرداندند. واژه کرمانشاه از زمان قاجاريه در مکاتبات ديواني عنوان شده‌است.

مساجد تاريخي
مسجد عمادالدوله
مسجد حاج شهباز خان
مسجد آيت الله بروجردي
مسجد چهلستون(جامع)
مسجد شافعي ها
مسجد دولتشاه
مسجد شاهزاده
مسجد نواب

  
تکیه معاون الملک

تکیه معاون الملک از جمله آثار زیبا و باشکوه است که از دوره قاجاریه در کرمانشاه به یادگار مانده...


پل کهنه

...


مجموعهٔ بیستون

بیستون یکی از شهرهای استان کرمانشاه ایران است. شهر بیستون با جمعیت...


خانه ی خواجه باروخ (خانه رنده کش)

مالک این خانه خواجه باروخ از تجار کلیمی کرمانشاه بوده و در زمان ناصر الدین شاه ساخته شده‌است...


  

 

 
Powered By www.sama-agency.com