صفحه اصلي اطلاعات توريستي تورها رزرو هتل اخبار درباره ما تماس با ما
فارسي     English   
خبرنامه
ايميل:

ثبت نام براي خبرنامه و SMS

شهرها
ابوظبي
استانبول
بيرجند
شوش
جزيره كيش

مشهد
مشهد، شهري در شمال شرقي ايران و مرکز استان خراسان رضوي است. اين شهر با ۲٫۹ ميليون نفر جمعيت دومين شهر پرجمعيت ايران است. وجود آرامگاه امام رضا، هشتمين امام مذهب شيعه، در اين شهر، سالانه بيش از ۱۳ ميليون زائر را به اين شهر مي‌کشاند.

جغرافيا
شهر مشهد، مرکز استان خراسان رضوي، با مساحت تقريبي ۲۰۴ کيلومتر مربع، در شمال شرق ايران و در طول جغرافيايي ۵۹ درجه و ۱۵ دقيقه تا ۶۰ درجه و ۳۶ دقيقه و عرض جغرافيايي ۳۵ درجه و ۴۳ دقيقه تا ۳۷ درجه و ۸ دقيقه و در حوضه آبريز کشف رود، بين رشته کوه‌هاي بينالود و هزار مسجد واقع است. ارتفاع شهر از سطح دريا ۹۸۵ متر و فاصله آن از تهران ۹۶۶ کيلومتر است.

تاريخ
حوضه‌ي رودخانه‌ي کشف‌رود، که شهر مشهد در آن قرار دارد، به خاطر شرايط مناسب طبيعي، از پيش از اسلام به عنوان يکي از مناطق مورد توجه براي سکونت در خراسان به حساب مي‌آمد. اين منطقه ابتدا مسکن اقوام غيرآريائي بود. در داستان‌هاي ملي ايران بناي اصلي شهر توس را به جمشيد و تجديد بناي آن را به توس، پهلوان و سپهسالار ايراني نسبت مي‌دهند. توس در زمان خلافت عثمان به‌طور کامل توسط اعراب فتح شد. در دوره‌ي اسلامي اين منطقه بخشي از ولايت توس به مرکزيت شهر تابران بود که آبادي‌هاي سناباد و نوقان که بخشي از مشهد کنوني هستند را نيز در بر مي‌گرفت.
در دوران حکومت هارون عباسي، حميد بن قحطبه طلائي والي خراسان بود که کاخي در باغي واقع در ۱٫۵ کيلومتري سناباد داشت. در بهار سال ۱۹۳ هجري قمري، هارون که براي سرکوب شورشي عازم سمرقند بود، در نوقان بيمار شد و بنا به وصيتش او را در آن باغ دفن کردند. چند سال بعد در دوران خلافت مامون، در ۲۰۲ هجري قمري، امام رضا که پس از يک سال اقامت در مرو عازم بغداد بود، در منزل امير سناباد مسموم شد و مامون پيکر او را نزديک قبر هارون به خاک سپرد. از آن پس آن نقطه «مشهد الرضا» به معني «محل شهادت رضا» و به اختصار مشهد نام گرفت.
پس از حمله‌ي مغولان مردم شهر ويران‌شده‌ي توس به مشهد مهاجرت کردند و شهر توسعه پيدا کرد. مشهد در زمان حکومت نادرشاه افشار به عنوان پايتخت ايران انتخاب شد.

گردشگري
پيشينه‌ي بيشتر آثار تاريخي در اين شهر از قرن ۸ هجري فراتر نمي‌رود. از آن‌جمله مي‌توان به مسجد گوهرشاد، ميل اخنگان،مسجد ملاحيدر - مشهدمسجد هفتاد و دو تن، گنبد خشتي و مصلي طرق اشاره کرد. از شهر تاريخي توس تنها يک بنا با نام گنبد هارونيه برجا مانده‌است. بازه هور نيز از قديمي‌ترين بناهاي موجود در محدوده‌ي شهر است که زمان ساخته‌شدنش را قرن سوم ميلادي تخمين مي‌زنند. آرامگاه افرادي چون نادرشاه و فردوسي و نيز مدارسي چون عباسقلي خان از ديگر آثار تاريخي موجود در شهر است.
ييلاقات اطراف مشهد، به خصوص شانديز و طرقبه، کوهسنگي، پارک جنگلي وکيل‌آباد و بوستان ملت از جمله‌ي مکان‌هاي تفريحي مورد توجه گردشگران هستند.

اقتصاد
صنايع مشهد
صنايع غذايي، نساجي، شيميايي و کاني غيرفلزي و صنايع قطعه سازي وفولاد کشاورزي از عمده‌ترين صنايع مشهد محسوب مي‌شوند.مشهد دومين قطب توليد خودرو در ايران ميباشد.

مراکز تجاري شهر
از مراکز بزرگ تجاري اين شهر مي‌توان به زيست‌خاور، الماس شرق، پروما، تابان، کيان و بازار رضا اشاره کرد. به دليل وجود جاذبه‌هاي فراوان تاريخي-مذهبي و فرهنگي در مشهد، درحال حاضر نيمي از هتل‌ها و هتل‌آپارتمان‌هاي ايران در شهر مشهد قرار دارند.
نمايشگاه بين‌اللملي مشهد امروزه بعنوان بزرگترين وفعالترين نمايشگاه بين‌المللي تجاري در ايران بعد از نمايشگاه بين‌المللي تجاري تهران فعاليت مي‌کند. مشهد بعلت هم‌جواري با کشورهاي آسياي ميانه و موقعيت صنعتي سالانه ميزبان ده‌ها نمايشگاه بين‌المللي است. در حال حاضر مديريت سايت رسمي نمايشگاه‌هاي ايران بعهده نمايشگاه مشهد مي‌باشد.

شهرهاي خواهرخوانده
سانتياگو د کومپوستِلا، اسپانيا
لاهور، پاکستان
کوالالامپور، مالزي ۲۰۰۶

  
شادیاخ

محوطه باستانی شادیاخ یکی از محله‌های نیشابور کهن بوده‌است که از اوایلا سده سوم هجری مسکونی شده و تا سال ۶۶۹...


دهکده چوبین نیشابور

دهکده‌ چوبین نام محلی است که در یکی از روستاهای نیشابور در استان خراسان رضوی واقع در شمال شرقی ایران ساخته...


مسجد ملاحیدر


آرامگاه کمال‌الملک

آرامگاه کمال‌الملک بنایی است که در شهر نیشابور بر مزار کمال‌الملک ساخته شده...


آرامگاه عطار نیشابوری

فریدالدین عطار نیشابوری شاعر و عارف نامی ایران در حدود سال ۵۴۰ هجری متولد و در سال ۶۱۸ درگذشت....


  

  
اطلس

هتل بزرگ اطلس در مجاورت حرم مطهر ثامن الحجج بطوريکه از داخل اتاق ميتوان بارگاه ملکوتي آن بزرگوار را مشاهده...


قصر

هتل بين المللي قصر با فاصله اي کمتر از 800 متر از حرم مطهر حضرت رضا (ع) در مرکز شهر مقدس مشهد و در زيباترين خيابان...


هما

هتل هما مشهد، جديدترين عضو زنجير? هتلهاي 5 ستاره هما، در سال 1375 در منطقه اي سرسبز و دل انگيز در شهر مقدس مشهد...


ايران

ايران هتل با قرارگرفتن در مرکز تجارت با فاصله حدود 5 دقيقه پياده تا حرم مطهر و چشم اندازي زيبا و با شکوه از...


پارس

فاصله تا فرودگاه: 25 دقیقه با ماشین - فاصله تا حرم مطهر:20 متر


  

 

 
Powered By www.sama-agency.com