صفحه اصلي اطلاعات توريستي تورها رزرو هتل اخبار درباره ما تماس با ما
فارسي     English   
خبرنامه
ايميل:

ثبت نام براي خبرنامه و SMS

اماكن توريستي
مجموعهٔ بیستون
تکیه معاون الملک
کلیسای وانک
برج گالاتا
آتشگاه اصفهان

شوش
شوش (سوزا) شهري باستاني واقع در يکصد و پنجاه کيلومتري شرق رود دجله در استان خوزستان از دوران امپراتوري ايلاميان، هخامنشيان و اشکانيان است.علاوه بر يک شهر باستاني، به سبب اخلاص مسلمانان شيعه و يهوديان ايران به حضرت دانيال، شوش يک دهکده مسکوني است.

شوش يکي از قديميترين سکونتگاههاي شناخته شده منطقه است، احتمالاً به سال ۴۰۰۰ پيش از ميلاد پايه گذاري شده، با وجود اينکه نخستين آثار يک دهکده مسکوني در آن مربوط به ۷۰۰۰ سال پيش از ميلاد هستند.

شهر باستاني شوش روزگاري مرکز برخورد دو تمدن مهم بوده، که هريک به سهم خود در ديگري تأثير داشته است، يکي تمدن جلگه ميانرودان وديگري تمدن خود فلات ايران. قرار گرفتن اين منطقه در شمال خليج فارس و نيز همسايگي با ميانرودان در پيدايش اين وضع ويژه تأثير بسياري داشته است.

شوش در دوره هخامنشيان شکوه گذشته خويش را باز يافته وچهار راه شرق وغرب گرديد. با توجه به اهميت و موقعيت جغرافيايي و سياسي خاص شوش بود که راههاي بسياري و به ويژه راه بزرگ موسوم به «راه شاهي» ارتباط اين شهر را به نقاط گوناگون جهان برقرار کرد.

جاده شاهي که در دوره هخامنشيان و به دستور داريوش بزرگ ساخته شد، شهر شوش، پايتخت سياسي دولت هخامنشيان را به پاسارگاد، تخت جمشيد و ديگر شهرهاي امپراتوري، از جمله شهر نامي سارد پايتخت کشور ليدي پيوند مي‌‌داد.

مي‌توان گفت اداره سرزمين پهناور ايران وحفظ امنيت آن و انتقال سريع يگان‌هاي نظامي و گسترش بازرگاني و ترابري و تسهيل در امر مسافرت از مهم‌ترين عوامل ساخت و گسترش شبکه راه‌ها در اين دوره بوده است .

از سوي ديگر ايجاد راهها و برقراري امنيت و تسهيل و بازرگاني، خود موجب پيوند و آشنايي ملتهاي گوناگون گرديد که اين امر مايه انتقال فرهنگ‌ها و باورهاي گونه‌گون گرديد وبسياري از نظرات فلسفي و باورهاي ديني از اين راه ميان ملتها مبادله شد. بر طبق تاريخ فتح الفتوح و همچنين تاريخ طبري ، اعراب به هنگام فتح شهر شوش بيشتر از 30 هزار نفر را به قتل رساندند و تعداد 20 هزار گاو - اسب ،زن و دختر را به غنيمت بردند اين شهر تا قرنها بعد از رونق افتاد.

امروزه شهر شوش در شمال استان خوزستان از يادمان‌هاي تاريخي کهن؛ ديگر آن شکوه و اهميت ديرين خود را دارا نيست. نامهايي مانند سوس - شوشا- سوسه - سويس و سويز که در بعضي مناطق شمال آفريقا وجود دارد نيز مرتبط با نام شهر شوش است مهاجران ايراني و عرب که از اين منطقه به شمال آفريقا مهاجرت کرده اند اين نامها را در دوره اسلامي رايج نموده اند شهر شوش در دوره قبل از اسلام شهرت بين المللي داشته و به همان اندازه شهرت داشته که بابليون ، کلده ، ليدي ، نيل و ليبيه و ..

  
دانیال نبی

دانیال به باور معتقدین به ادیان ابراهیمی یکی از پیامبران بنی اسرائیل (قرن هفتم پیش از میلاد)...


زیگورات چغازنبیل

چُغازَنبیل نیایشگاهی است باستانی که در زمان ایلامیها ساخته شده...


  

 

 
Powered By www.sama-agency.com