صفحه اصلي اطلاعات توريستي تورها رزرو هتل اخبار درباره ما تماس با ما
فارسي     English   
خبرنامه
ايميل:

ثبت نام براي خبرنامه و SMS

كشورها
ايران
مالزي
ترکيه
امارات متحده عربي

سنندج
سنندج، (به کردي سنه Sine) مرکز استان کردستان ايران است. اين شهر همچنين مرکز شهرستان سنندج در اين استان نيز مي‌باشد. اين شهر قريه‌اي بوده‌است از قراء کردستان و به «سينه» و «سنه» مشهور بود. بخاطر قلعه‌اي که خاندان اردلان در آنجا بنا کردند به «سنه دژ» يا سنندج معروف شد.

شهر سنندج در موقعيت ۱۴ درجه و ۳۵ دقيقه عرض شمالي و ۴۷ درجه طول شرقي از نصف النهار گرينويچ دارد. شهرستان سنندج به مساحت ۵۰۲۳ کيلومتر مربع از شمال به ميان‌دوآب، از جنوب به کرمانشاه، از مغرب به مريوان و از شرق به قروه و بيجار محدود مي‌شود. اين شهر از طريق چهار شريان ارتباطي با شهرهاي استان و مرکز استان‌هاي همجوار و مرکز کشور در ارتباط است.

در نزديکي سنندج سد بزرگي به نام سد قشلاق ساخته شده‌است که آب شهر و ناحيه را تأمين مي‌سازد. زبان مردم سنندج کردي است.

جمعيت شهر سنندج در سال ۱۳۳۵ برابر با ۴۰۶۴۱ نفر با ۷۹۰۰ خانوار بوده‌است. در سال ۱۳۴۵ جمعيت شهر به ۵۴۵۷۸ نفر و ۱۰۶۱۵ خانوار رسيده‌است. نرخ رشد جمعيت در اين دوره ۲٫۹۹ درصد بوده‌است که در مقايسه با نرخ رشد ساير مراکز استان‌ها در کشور نرخ رشد بالايي مي‌باشد. اين افزايش نرخ رشد در شهر سنندج را مي‌توان معلول افزايش رشد بخش خدمات و همچنين شکل گيري نظام شهر نشيني پيوسته در اين منطقه دانست. جمعيت اين شهر حدود ۷۵۰۰۰۰ نفر است. البته بر طبق آمار جديد خود کشور ايران جمعيت اين شهرستان با توابع بالغ بر ۱۰۰۰۰۰۰ نفر مي‌باشد البته جمعيت درست سنندج ۴۵۰۰۰۰ نفر درست است و جمعيت استان ۱۶۰۰۰۰۰ نفر مي‌باشد.

تاريخ
سنندج يکي از شهرهاي قديمي کردستان مي‌باشد که تاريخ آن به قبل از ميلاد مسيح بر مي‌گردد.اين شهر داراي آثار قديمي از دوره‌هاي قبل از ميلاد، قبل از اسلام و دوران اسلامي مي‌باشد و شاهراه ارتباط سريع جنوب غربي ايران به شمال غربي ايران است.

دژ سنندج (سنه دژ) توسط حکمران کردستان در زمان سلطنت شاه صفي (۱۰۳۸ تا ۱۰۵۲ هجري) ايجاد شد. در گذشته بجاي سنندج کنوني، شهري بنام «سير» در همين مکان وجود داشت. کريم خان زند شهر را در سال ۱۱۴۶ هجري نابود کرد و پس از مدتي هرج و مرج خسرو خان اردلان بر شهر تسلط يافت. پس از او پسرش حاکم شد و سنندج در دوران او بسيار توسعه يافت.

سليمان خان وقتي که به امارت کردستان دست يافت در سال ۱۰۴۶ ه.ق شهر سنندج را در محل روستاي قديمي «سنه» بنا نمود. شاه صفي او را متعهد کرده بود که دارالملک را از «حسن آباد» به سنندج کنوني منتقل سازد و قلاع صعب العبور کردستان را ويران کند. سليمان خان وقتي به کردستان آمد به موجب عهد خود ضمن آباد کردن سنندج، قلعه حکومتي را در بالاي تپه‌اي در محلي که امروزه باغ فردوسي سنندج گفته مي‌شود، بنا کرد. و در خارج و اطراف قلعه عمارات و حمام و مسجد و بازاري هم بنا مي‌کند و يک رشته قنات نيز در دشت «سرنووي» احداث مي‌کند و آب آن را به شهر و ميان قلعه آورد.

در حديقه ناصري آمده‌است که :«سليمان خان قلاع «زَلم» و «پلنگان» و «مريوان» و «حسن آباد» را ويران نمود. که ديگر پناه و گريز گاهي براي حکام کردستان نباشد. و قلعه مختصري را نيز در اطراف اين آبادي سنندج کشيد» ترديدي نيست که قبل از بناي شهر سنندج در دوره صفويه، در محل کنوني اين شهر آبادي قديمي «سنه» قرار داشته‌است.


  
  

 

 
Powered By www.sama-agency.com