صفحه اصلي اطلاعات توريستي تورها رزرو هتل اخبار درباره ما تماس با ما
فارسي     English   
خبرنامه
ايميل:

ثبت نام براي خبرنامه و SMS

شهرها
بم
بندر انزلی
اهواز
گيلان
كاشان

سمنان
موقعيت جغرافيايي
اين شهر در حد فاصل دو شهر دامغان و گرمسار در طول جغرافيايي ۵۳ درجه و ۲۳ دقيقه و عرض جغرافيايي ۳۵ درجه و ۳۴ دقيقه واقع شده و ارتفاع متوسط آن از سطح دريا ۱۱۳۰ متر است. همچنين فاصله آن تا تهران ۲۱۶ کيلومتر است و به راه آهن سراسري تهران_مشهد، متصل مي‌‌باشد.

مردم
جمعيت شهر سمنان بر اساس نتايج سرشماري سال ۱۳۸۵ جمعيت شهر سمنان ۱۲۶۷۸۰ نفر بوده است.(جمعيت شهرستان: ۱۹۱۶۱۸ نفر)[۱]
نژاد مردم سمنان آريايي است و به زبان سمناني سخن مي‌‌گويند. زبان سمناني به علت ويژگي خاص خود مورد توجه دانشمندان و ايران شناسان بسيار قرار گرفته است. اين زبان از زبانهاي ايراني شاخه شمال باختري است.
ايران‌شناسان زيادي چون پرفسور کريستن سن هوتوم سيندلر، ويلهلم ليکر، جرج مورگن و استايرن تحقيقات جامعي درباره زبان سمناني انجام داده‌اند. نکته قابل ذکر اينکه اگرچه زبان سمناني هنوز هم توسط مردم سمنان تکلم مي‌‌شود، اما نسل جديد سمناني‌ها با وجود فهميدن آن به اين زبان باستاني سخن نمي‌گويند.
در اين شهر درصد سواد بسيار بالا است و يکي از شهرهاي معروف ايران در زمينه کاهش بيسوادي است. صنايع توليدي دستي اين شهر عبارت‌اند: از کرباس پارچه‌هاي پشمي، چادر شبهاي پشمي و ابريشمي و پلاس نمد و قالي بافي.

آب و هوا
آب و هواي اين شهر در تابستان گرم و در زمستان نسبتاً سرد مي‌‌باشد. بارندگي‌هاي اين شهر در فصول سرد سال صورت مي‌گيرد و ميزان متوسط بارندگي سالانه آن ۱۴۰ ميليمتر مي‌‌باشد. متوسط درجه حرارت سالانه ۷/۱۷ درجه سانتيگراد است و اين در حالي است که حداکثر مطلق حرارت ۵/۴۴ درجه سانتيگراد و حداقل مطلق ۴/۶- درجه سانتيگراد گزارش شده است. همچنين متوسط تعداد روزهاي يخبندان در طول سال در حدود ۴۸ روز مي‌‌باشد.

وجه تسميه
درباره وجه تسميه نام سمنان که به اين منطقه اطلاق مي‌‌شود، عقيده‌ها و نظرهاي گوناگوني رايج ومعمول است که به برخي از آن‌ها اشاره مي‌‌شود:

در گذشته‌هاي دور در محل آتشکده بزرگ هريس در کومش (سمنان) شهري عظيم با بت خانه‌اي بزرگ با ساختماني رفيع و با شکوه وجود داشته است. به همين علت احتمال مي‌‌رود که مردم اين سرزمين قبل از ظهور زرتشت، داراي مذهب «سمتي» يا «سمينه» بوده‌اند و بت خانه بزرگ آنان در محل سمنان فعلي واقع بوده است.
برخي ديگر بر اين باورند که سمنان در اصل «سکنان» منسوب به طوايف سَکَه‌ها مي‌‌باشد و الف و نون آن نشانه نسبت و مکان است که در واژه‌هاي گيلان و غيره مشاهده مي‌‌شود.
عده‌اي ديگر از اهالي سمنان عقيده دارند که نام قديم سمنان (سيم لام) بوده که بناي آن به دست دو نفر از فرزندان نوح پيغمبر به نام‌هاي (سيم النبي) و (لام النبي) انجام گرفته که مقبره آنان در کوه‌هاي شمال شرقي سمنان در محلي موسوم به پيغمبران واقع است. بر اين اساس کلمه (سيم لام) در اثر کثرت استعمال به مرور زمان به سمنان تبديل شده است.
برخي نيز افسانه بناي اوليه را به دو هزار سال قبل از ميلاد مسيح به دستور تهمورث ديوبند نسبت داده اند. در آن زمان شهر را به سمينا نام گذاري نموده‌اند که به مررو زمان به سمنان تغيير يافته است.
روايت ديگر حاکي از اين است که نام قديم سمنان در زبان محلي «سه مه نان» بوده و منظور ساکنان آن اين بوده است که محصولات کشاورزي اين منطقه نان و آذوقه اهالي را بيش از سه ماه تأمين نمي‌کند. بعدها به مرور زمان «سه مه نان» به سمنان تغيير يافته است. به هر حال آن چنان که از منابع و کتب تاريخي استنباط مي‌‌شود سمنان يکي از مناطق کهن و قديمي ايران است که در درازاي تاريخ فراز و نشيب‌هاي زيادي را پشت سر گذاشته است.

  
دروازه ارگ سمنان

دروازه ارگ سمنان در شهر سمنان واقع...


  

 

 
Powered By www.sama-agency.com