صفحه اصلي اطلاعات توريستي تورها رزرو هتل اخبار درباره ما تماس با ما
فارسي     English   
خبرنامه
ايميل:

ثبت نام براي خبرنامه و SMS

شهرها
ابوظبي
ساری
کوالالامپور
سمنان
شوش

تبريز
تبريز مرکز استان آذربيجان شرقي است . در 46 درجه و 25 دقيقه طول شرقي و38 درجه و دو دقيقه عرض شمالي از نصف النهار گرينويچ واقع شده است ، ارتفاع آن از سطح دريا 1340 متر مي باشد . با وسعتي حدود 11800 کيلومتر در قلمرو مياني خطه آذربيجان و در قسمت شرقي شمال درياچه اروميه و619 کيلومتري غرب تهران قرار دارد و در 150 کيلومتري جنوب جلفا ، مرز يران وجمهوري آذربيجان قرار گرفته است . جمعيت تبريز بيش از يک ونيم ميليون نفر مي باشد.تبريز از سمت جنوب به رشته کوه منفرد هميشه پر برف سهند واز شمال شرقي به کوه سرخ فام عون علي (عينالي) محدود مي شود.رودخانه آجي چي (تلخه رود) از قسمت شمال وشمال غرب تبريز مي گذرد وبعد از طي مسافتي قابل توجه در دشت تبريز به درياچه اروميه مي ريزد ومهرانرود از ميانه تبريز مي گذرد که اکثراَ در فصول مختلف سال بي آب است.

تبريز زماني داري باغات ومزارع فرح انگيز وپرآوازه ي بود به همراه قنات ها وچشمه هي متعدد که امروزه تمامي آن همه باغات و مزارع از ميان رفته يا در حکم ازميان رفتن است وگستره شهر پيرامون خود را به مناطق مسکوني، تجاري، اداري وصنعتي وخدماتي مبدل ساخته است .

شرح تبريزازگذشته هي دورتابه امروزهرگزدرقاموس سطرهاونوشته ها نگنجيده است

پيشينه تبريز همواره در هاله ي از ابهام مستور بوده و امروزش نيز حکيتگر غريب است. تاريخ تبريز در پيش از ظهور اسلام اسير ظن ها و گمان ها وگاهي اغراض هاست وبعد از ظهور اسلام سيمي پر شکوهش نظر جهانيان را معطوف مي سازد و در گستره وسيع حکومت اسلامي به « قبله الاسلام » مشهور مي شود .
در قرن چهارم هجري ياقوت حموي تبريز را مشهورترين شهر آذربايجان مي خواند. ابوحوقل در 367 و ابن مسکويه در 421 و ناصر خسرو در 438 تبريز را بزرگترين و آبادترين شهر آذربايجان مي خوانند.

در سال 618 لشکر مغول به پشت دروازه هي تبريز مي رسند، اما تدابير شايان تقدير بزرگان شهر تبريز را از حمله مغولان مصون نگه مي دارد و مردم تبريز با بذل مال شهر را از کشتار و ويراني رها مي سازند. البته اين اتفاق سه بار تکرار مي شود و در هر سه بار مردم متمول تبريز همان تدبير را به کار مي بندند تا اين که در سال 638هجري قمري مغول ها به سراسر آذربايجان مسلط مي شوند و تبريز را پايتخت خود قرار مي دهند که در زمان غازان خان تبريز شکوه ويژه ي مي يابد. شنب غازان با ابهت تاريخي اش چشم ها را خيره مي سازد. خواجه رشيد الدين فضل الله وزير انديشمند ايلخانيان ربع رشيدي را بنياد مي نهد که در زمان خود عظيم ترين مرکز علمي – فرهنگي به شمار مي رود و از آن همه مجد و عظمت اينک ويرانه هايي از برج هي ربع رشيدي در ميان محله ي باقي مانده است.

اين شهر در طول تاريخ دوره هي طلايي متعددي را سپري ساخته است. دوران پايتختي ، دوران وليعهد نشيني ، دوران شکوفايي تجاري، اقتصادي، هنري و .... زماني مکتب تبريز در عرصه هنر تحول شگرفي را موجب مي گردد که امروزه آثار کم نظير آن دوره زينت بخش موزه هي جهان است. مردان و زنان نامداري از اين شهر برخاسته اند، کعبه ملي روم، ميعادگاه عرفا، شعرا انديشمندان و بزرگان بوده است. به همين خاطر تبريز يگانه شهري است که صاحب مقبره الشعر است. مقبره ي که خاقاني ها، همام ها، قطران ها و ..... سرانجام واپسين مقتدر آسمان شعر و ادب شهريار شيرين سخن در آن مکان مقدس آرميده است. اگر چه از بلايي زميني و آسماني در امان نمانده است، زلزله ها، سيل ها ، بيماري هي واگير ، جنگ ها و .. تبريز را آشفته ، اما باز اين شهر هميشه سرفراز به قول آقي يحيي ذکاء ، هر بار از زير ويرانه ها و خاکسترهي شهر پيشين همچون سمندري، زنده تر و سرفرازانه تر قد برافراشته ، زندگي از سر گرفته و هيچگاه زبون پيشامدها و بازي هي روزگار نگرديده است. مير علي تبريزي واصع خط نستعليق، پير سيد احمد تبريزي استاد کمال الدين بهزاد و .... از جمله هنرمنداني بودند که تحولي در عرصه دنيي هنر آن روزگاد پديد آوردند. در زمان صفويه اين اقتدار هنري در تبريز به اوج خود رسيد اما جنگ صفويان با دولت عثماني آنچه را که يافته شده بود پنبه ساخت و از تبريز و از آن هم مجد و عظمتش جز کشتزارهايي سوخته و کوشک هايي ويران چيزي بر جي نماند و پايتخت به اصفهان منتقل شد و هر چه استاد و هنرمند و انديشمند بود به اصفهان کوچيد و بناهي عظيم اصفهان که امروز مايه مباهات کشورمان است به دست کوچندگان تبريز و هنرمندان اين خطه بنياد شد و پادشاهان صفوي که پادشاهاني فرهنگ دوست و هنر پرور بودند اصفهان را نگين ايران ساختند و همي سعادت از فراز آذربايجان بويژه ، تبريز پر کشيد و بر سر اصفهان سايه افکند.

تبريز گذشته از آنچه ذکرش رفت، در امور بنيادي نيز همواره پيشگام بوده است و شاهد اين مدعا قيام ها وتحول هي فرهنگي ، هنري و صنعتي است که شاهد آن بوده ايم و هستيم. نقش بنيادي تبريز در نهضت تنباکو به استناد مدارک وجود حقانيت مبداء نهضت تنباکو از تبريز را به اثبات مي رساند که در پي آن ميرزي شيرازي فتوي معروف خود را صادر مي کند وشرح واقعه به قلم پژوهشگر ارجمند آقي صمد سرداري نيا تحت عنوان « تبريز در نهضت تنباکو» به انجام رسيده است. قيام عظيم مشروطيت و نقش تبريز در اعطي مشروطه به مردم آن زمان امر مبرهني است که حکايتگر دليري مردان پولادين اراده ي چون زنده يادان ستارخان سردار ملي، باقرخان سالار ملي ثقة الاسلام،شيخ محمدخياباني، علي مسيو، حسين خان باغبان و ... است.

بعد از قيام مشروطه و وقايع مختلف، تبريز پس از سپري ساختن سال هي بحراني 20 الي 25 سال 1332 در نهضت ملي ساختن نفت يکي از ارکان حرکت هي آن زمان در سراسر کشور به شمار مي رفت و گواه اين ادعا، صفحه هي حاکي شور و حال انقلابي مطبوعات تبريز در آن سال هاست و ملاقات هي شادروان سيد اسماعيل پيمان با آيت ا... کاشاني و دکتر مصدق مي باشد.در نهضت خرداد سال 1342 نيز بازاريان با بستند بازار و خطبي تبريز با ايراد سخنراني هي مهم و پخش شب نامه ها و حرکت هي اصيل انقلابي دين خود را ادا کردند و سرانجام در 29 بهمن سال 56 با حرکتي توفنده بنياد شاهنشاهي 2500 ساله را به لرزه درآوردند و عظمت واقعه به قدري غير منتظره و خارق العاده بود که رژيم شاهي را دچار سردرگمي ساخت و ساواک با تمامي ادعاهي پرطمطراق خود عاجزانه به تقلا برخاست.

آنچه رفت مختصري بود از تبريز و وقايع تاريخي فرهنگي آن. اينک به شرح مختصر يکايک موارد شايان توجه اکتفا مي شود. با اين اميد که اين سطور در شناساندن سيمي تبريز بري هر صاحب اشتياقي سودمند واقع شود.

تبريزي هاي مشهور
قطران تبريزي شاعر
صمد بهرنگي شاعر
محسن هشت رودي رياضي دان
سيد محمد حسين طباطبائي فيلسوف
محمد تقي جعفري فيلسوف
کمال تبريزي تهيه کننده و کارگردان سينما
محمد حسين بهجت تبريزي (شهريار) شاعر
پروين اعتصامي شاعر
ايرج ميرزا شاعر
فرزاد نامي و فرهاد نامي محقق ، نويسنده و شاعر
علي سليمي موسيقي دان
ستار خان مشروطه خواه ، رهبر انقلاب ملي
باقر خان مشروطه خواه ، رهبر انقلاب ملي

زبان
زبان مردم تبريز همانند ديگر شهرهاي منطقه آذربايجان، ترکي آذربايجاني است.

تبريز به شهر اولين‌ها معروف است. اولين چاپخانه، اولين خياباني که در ايران داراي برق شد، اولين پستخانه و اولين خط انتقال پست و ...

چاپ و چاپخانه
نا نيما» جلد اول مي‌نويسد: اولين چاپخانه سربي را ميرزا زين العابدين تبريزي از روسيه به تبريز آورده و اين چاپخانه در سال ۱۳۳۲ هجري قمري دو سه سال پيش از بزگشت ميرزا صالح شيرازي به تبريز به کار افتاده بود.

بعد از داير شدن چاپخانه سربي در تبريز، اولين روزنامه شهرستان‌هاي ايران نيز در تبريز منتشر مي‌شود. يحيي آرين پور در همان مأخذ تحت عنوان \"جرايد شهرستان‌هاً مي‌نويسد: تا آنجايي که اطلاع داريم قديمي‌ترين روزنامه‌اي که بعد وقايع اتفاقيه در ايران و براي نخستين بار در شهرستان‌ها داير شد روزنامه‌اي است به نام «روزنامه ملتي» که در تبريز منتشر گرديد و خبري از آن در شماره‌هاي سال ۱۲۷۵ هجري قمري وقايع اتفاقيه ديده مي‌شود.

مدرسه
نخستين مدرسه نوين ايران نيز در تبريز بنياد نهاده شد. کسروي در جلد اول «تاريخ مشروطه» مي‌نويسد: حاجي ميرزا حسن رشديه در جواني به بيروت رفت و در آنجا دبستان‌ها را ديد و شيوه آموزگاري آنها را ياد گرفت و چون به تبريز بازگشت، بر آن شد که دبستاني به شيوه آنها بنياد گذارد، و در سال۱۲۶۷ بود که به اين کار پرداخت... به جلو ايشان پيش تخته نهاد و الفبا را به شيوه آسان و نويني (شيوه‌اي که امروز هست) آموخت و از کتاب‌هاي آسان درس فارسي گفت و شاگردان را پاکيزه نگه داشت و در آمدن و رفتن برده گذاشت و پس از همه تابلويي که نام «مدرسه رشديه» به روي آن نوشته بود بالاي در زد.
مدرسه مموريال از مدارس قديم شهر تبريز که توسط آمريکايي‌ها اداره مي‌شد.

کودکستان و مدرسه کر و لال‌ها
نخستين کودکستان و نخستين مدرسه کر و لال‌هاي ايران نيز در تبريز بنياد گذاشته شد. جبار باغچه‌بان که سيمايش آشناي مردم ايران است آموزگاري ارجمند و مبتکري شايسته بود که ابتدا در تبريز کودکستاني را تحت عنوان «باغچه اطفال» داير کرد و به همان خاطر خود را باغچه‌بان ناميد. آقاي سرداري نيا در «مشاهير آذربايجان» در شرح زندگاني جبار باغچه‌بان مي‌نويسد:
مدرسه کر و لال‌ها را جبار باغچه‌بان در سال ۱۳۰۳خ با وجود مخالفت‌هاي زياد از جمله رييس فرهنگ وقت دکتر محسني در تبريز داير کرد. اين کلاس جنب باغچه اطفال باغچه‌بان در کوچه انجمن در ساختمان معروف به عمارت انجمن تأسيس شد.
آقاي سرداري نيا در ادامه مي‌افزايد: جبار باغچه‌بان اولين مؤلف و ناشر کتاب کودک در ايران است. او از سال ۱۳۰۷ خورشيدي عليرغم دشواري‌هاي وسيع چاپ و کليشه، چاپ کتاب‌هاي ويژه کودکان را با نقاشي‌هايي که خود مي‌کشيد آغاز کرد. يکي از کتاب‌هاي وي با عنوان «بابا برفي» توسط کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان به چاپ رسيده و شوراي جهاني کتاب کودک آن را به عنوان بهترين کتاب کودک انتخاب کرد.

ادبيات نوين
تبريز در عرصه ادبيات نوين نيز پيشگام بوده‌است. ميرزا عبدالرحيم طالبوف و ميرزا زين‌العابدين مراغه‌اي در نثر و داستان نويسي و ميرزا جعفر خامنه‌اي در شعر نخستين کسان بودند که تحول شگرفي را موجب شدند.

سکه ماشيني
از سال 1298 هجري قمري ضرابخانه ماشيني به طور رسمي در ايران برقرار و تمام ضرابخانه‌هاي شهرهاي معتبر برچيده شد. فکر ايجاد چنين ضرابخانه، سال‌ها قبل از اين تاريخ، يعني به سال ۱۲۲۲ هجري قمري در زمان وليعهدي عباس‌ميرزا نايب‌السلطنه در تبريز مورد توجه بوده و اقدام به تهيه مسکوک رسمي يا چرخي گرديده ولي به علت گراني هزينه در حدود ۲۰۰ قطعه سکه سيمين تهيه و ضرابخانه تعطيل شد. «اقتباس از کتاب سکه‌هاي ماشيني»

اتاق تجارت
نخستين اتاق بازرگاني ايران نيز در تبريز بنياد نهاده شده‌است. تاريخ تأسيس اتاق تجارت در تبريز به سال ۱۲۸۵ هجري خورشيدي بر مي‌گردد و اولين اتاق تجارت در سطح کشور بوده‌است. اتاق تجارت تهران بعد از اتاق تجارت تبريز بنياد يافته‌است.

شهرباني
اولين نظميه يا شهرباني به مفهوم امروزي توسط انجمن ايالتي آذربايجان در سال ۱۳۲۵ هجري قمري در تبريز به وجود آمد. اجلال‌الملک که نماينده انجمن ايالتي آذربايجان بود به سمت نخستين رييس شهرباني انتخاب شد. از جمله کارهاي اين سازمان انتشار نشريه‌اي بود که به نام «نظميه تبريز» منتشر شد.

شهرداري
شهرداري تبريز نخستين شهرداري، يا به اصطلاح آن روز بلديه، بود که در ايران بنياد يافت. پس از صدور فرمان مشروطيت که انجمن ايالتي آذربايجان در تبريز تشکيل شد، از جمله اقدامات بس مترقي و مهمش تأسيس ادارات جديد و مؤسسات نوين بود که بلديه تبريز از جمله آن نهادهاست...

دانشگاه‌هاي تبريز
نخستين دانشگاه در تبريز در خرداد ماه ۱۳۲۵ در زمان حکومت دموکراتيک آذربايجان بنام «آذربايجان اونيورسيته‌سي» تأسيس شد اما پس از سقوط آن حکومت و تحولات بعدي فعاليت آن عملا متوقف شد و مدتي بعد با نام دانشگاه تبريز فعاليت را از سر گرفت. اين دانشگاه در آغاز با دو دانشکده ادبيات و پزشکي شروع به کار نمود و با گذشت زمان دانشکده‌ها، آزمايشگاهها، کارگاهها، آموزشکده‌هاي آن يکي پس از ديگري تأسيس شدند.
دانشگاه تبريز بعدها به دو دانشگاه يعني تبريز و علوم پزشکي تبريز تقسيم شد. اين دانشگاه در حال حاضر با بيش از ۱۱ هزار نفر دانشجو و حدود ۵۰۰ نفر هيأت علمي، ۲۰۰ آزمايشگاه تخصصي و عمومي که برخي در دنيا و برخي خاورميانه منحصر به فرد هستند، موزه تاريخ و فرهنگ، حوزه جانورشناسي، حوزه زمين‌شناسي، مرکز پردازش تصاوير ماهوارهاي و مراکز و موسسات تحقيقاتي و پژوهشي، محيط آموزشي و دانشگاهي بزرگي را در کشور فراهم نموده‌است. دانشگاه تبريز دومين دانشگاه ايران مشهور است. قطب هاي علمي شش رشته مانند شيمي، مکاترونيک و ... در آن جاي گرفته است.
دانشگاه هنر اسلامي تبريز، دانشگاه تربيت معلم آذربايجان، دانشگاه صنعتي سهند، دانشگاه آزاد اسلامي تبريز ،دانشگاه پيام نور تبريز ، دانشگاه دانشوران آرياي تبريز دانشگاه سراج تبريز دانشگاه نبي اکرم (ص)تبريز ، آموزشکده فني تبريز و ساير دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي نيز در تبريز فعاليت دارند.

غذاهاي سنتي تبريز
تبريزي، چلوکباب، دلمه برگ ، تاوا کبابي و انواع آش ...


  
موزه آذربایجان

موزه آذربایجان در شهر تبریز و در جوار مسجد کبود واقع شده است و دارای سه طبقه‌است. طبقه...


بازار تبریز

سراي ميرزا شفيع بازار تبریز بزرگترین بازار سرپوشیده جهان و یکی ازشاهکارهای معماری ایرانی...


موزه مشروطیت

خانه مشروطیت یا خانه کوزه کنانی‌ها که بعدها برای زنده نگهداری خاطرات نهفته درآن \"خانه مشروطیت\" نامیده شد،...


‌‌مقبره عون بن علی

مقبره عون بن علي برفراز كوه هاي سرخ فام و به همين نام در شمال شهر تبریز بناگرديده است و درميان عام به عینالی...


بنای ائل‌گلی (شاهگلی)

شاه گلی (استخر شاه) سابق و ایل گلی (استخر مردم) فعلی از گردشگاه‌های زیبا و دلکش است که در جنوب شرقی تبریز، بر...


  

  
پارس ائل گلي

هتل 5 ستاره پارس ائلي گول از مجموعه هتل هاي گروه پارس با داشتن 180 اتاق يک نفره - دو نفره و آپارتمان ويژه با تمامي...


  

 

 
Powered By www.sama-agency.com