ویزای امارات

دبی شهری است با قوانین و مقررات خاص خود که عدم آشنایی با این مقررات گاها تبعات سخت و زیان‌آوری را متوجه مسافران می‌نماید. در طول سال های اخیر بارها مشاهده شده است که تعدادی از هموطنان ما به دلیل عدم رعایت این قوانین، جدای از جریمه‌های بسیار سنگین نقدی گاها تا چند ماه هم در زندان‌های این شهر بسر برده‌اند. البته این جرایم تنها به دلیل عدم رعایت قوانین این کشور نیست. گاهی عدم دقت کافی در مفاد قرارداد بین آژانس مسافرتی و مسافران باعث می‌گردد که مسافران هزینه‌های پیش‌بینی نشده‌ای را متحمل شوند. در ادامه به تعدادی از از قوانین و مقرراتی که مربوط به امارت دبی و همچنین بعضی از آژانس‌های مسافرتی مجری تور دبی است اشاره می‌گردد. امیدواریم هموطنان عزیزی که قصد سفر به این شهر توریستی را دارند با دقت نظر و رعایت این قوانین سفر بی دردسر و آرامی را داشته باشند

-مدت اعتبار ویزای کشور امارات متحده عربی فقط ۱۴روز است و مسافر ملزم است که قبل از اتمام تاریخ اعتبار ویزا به این کشور ورود کند. همچنین مسافر می‌تواند پس از ورود به کشور امارات فقط ۱۴روز در آن کشور اقامت داشته باشد. بدیهی است تخلف از هر یک از دو مورد فوق (وارد شدن به کشور امارات بعد از اتمام تاریخ اعتبار ویزا و یا ماندن در کشور امارات بیش از ۱۴روز) باعث خسارت مالی به آژانس می‌گردد که مسافر ملزم به پرداخت آن خواهد بود. (حداقل مبلغ ۵۰۰۰درهم جریمه و زندان و به ازای تاخیر روز اول ۲۰۰درهم روز دوم به بعد روزی ۱۰۰درهم و خسارت‌های دیگر)

– خانم‌های مجرد، دختران و پسرانی که ویزای آنها بواسطه صدور ویزای همراهشان صادر گردیده است، بدون همراه خود نباید به دبی وارد شوند؛ در غیر اینصورت جریمه سنگین و زندان در انتظار آنها خواهد بود.

– همراه داشتن هرگونه قرص خواب‌آو، مسکن، آرام بخش و قرصهای کدئین‌دار و هرگونه مواد مخدر ممنوع می باشد و در صورت مشاهده حداقل مبلغ ۵۰۰۰ درهم جریمه و چند سال زندان در نظر گرفته می شود.

– نقض قوانین امارات همچون تاخیر در خروج، انجام اعمال خلاف عفت عمومی، شرب خمر در ملا عام، حمل یا استعمال مواد مخدر، زد و خورد، گدایی، دزدی، تصادف و فرار و غیره … موجب ایجاد خسارت به آژانس می‌گردد که مسافر ملزم به پرداخت تمامی این خسارت ها بدون قید و شرط و ظرف مدت حداکثر ۴۸ساعت می‌باشد.

– کیفیت خدمات پزشکی دبی خوب می باشد ولی هزینه درمان بسیار بالاست. لذا داشتن یک بیمه خصوصی برای کسانی که زیاد به دبی مسافرت می کنند، توصیه می گردد. مسافران می توانند در مواقع ضروری و اورژانسی، از سرویس درمانی بیمارستانهای دولتی استفاده نمایند. بیمارستان ایرانی ها نیز یکی از بیمارستانهای خوب شهر می باشد که در خیابان الوصل در دبی قرار دارد. به دلیل شدت گرمای تابستان دبی، می بایست با قرار نگرفتن در مقابل تابش مستقیم نور آفتاب، نوشیدن آب فراوان و نوشیدنیهای انرژی زا و خوردن نمک بیشتر از ابتلا به بیماری گرمازدگی جلوگیری کرد. در هوای گرم دبی و بویژه در تابستان میبایست حتما از کرم های ضدآفتاب، عینک آفتابی مناسب و کلاه یا چتر استفاده نمود تا از صدمات وارده به پوست جلوگیری کرد.

مسافران برای ورود به دبی باید ویزای دبی را داشته باشند. در دبی و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس، بر خلاف سایر کشورهای دنیا ویزا توسط سفارت خانه های آنها در سایرکشورها صادر نمی گردد، بلکه توسط اداره مهاجرت و وزارت کار و در داخل کشور صادر می گردد. نیاز به ویزای دبی برای ملیت های مختلف، تفاوت بسیاری دارد و قوانین مربوط به آن بدون اطلاع قبلی تغییر می کند. لذا قبل از سفر حتما میبایست اطلاعات لازم در این مورد را کسب نمایید و سپس نسبت به تهیه ویزا اقدام نمایید. تمامی افراد به جز افراد ساکن کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (بحرین، کویت، قطر، عمان و عربستان سعودی) میبایست ویزا تهیه نمایند.

برای صدور ویزا به هر علتی مثل تجارت، سیاحت و غیره، شخص، شرکت و یا سازمانی در دبی می بایست ضمانت تقاضا کننده ویزا را به عهده بگیرد و بدین ترتیب عملا و قانونا مسئول مسافر شناخته می شود و باید مسافر را در تاریخ مقرر از کشور خارج کند. این مسئول در امارات به نام “کفیل” شناخته می شود. لذا برای صدور ویزا لازم است که یک کفیل واجد شرایط کفالت کند. کفیل در دو صورت می تواند برای مسافر ویزا درخواست نماید. اول اینکه از نزدیکان مسافر باشد که در این صورت باید فرم نسبیت از سفارت مربوطه دریافت نماید و یا رابطه تجاری داشته باشد. در روش دوم بر اساس رابطه های کاری و تجاری، سازمانهای دولتی و شرکتهای خصوصی می توانند برای مسافر خود درخواست ویزا کنند. لازم به یادآوری است که ویزاهای توریستی و یا زیارتی توسط خطوط هوایی، هتل ها و یا آژانس های مسافرتی درخواست می شود(به همین علت آژانسهای مسافرتی از کلیه مسافرین دبی خود ضمانت می گیرند).

درحال حاضر برای ایرانیان دونوع ویزا قابل صدور می باشد:

الف) ویزای ترانزیت: مدت این ویزا 14 روز می باشد. این ویزا از طرف اداره مهاجرت دبی صادر می گردد و قابل تمدید نمی باشد. اعتبار این ویزا از تاریخ صدور به مدت 14 روز می باشد و در صورت عدم استفاده در این مدت از درجه اعتبار ساقط می گردد.

ب) ویزای توریستی: این ویزا دارای دوماه اعتبار برای ورود به امارات و 14روز اقامت در دبی می باشد که درصورت پرداخت هزینه می توان به مدت یکماه نیز تمدید گردد.

برای مردم کشورهای زیر ویزا در فرودگاه صادر می گردد:
آلمان- ایتالیا- ژاپن- کانادا- نیوزلند- آمریکا – ایرلند – سان مارینو- کره جنوبی – واتیکان – آندورا – ایسلند – سوئد – لوکزامبورک -هنگ کنگ- اسپانیا – برونئی – سوئیس – لیختن اشتاین – یونان – استرالیا – بلژیک- سنگاپور – مالزی – اتریش – پرتغال – فرانسه – موناکو – انگلستان – دانمارک- فنلاند – نروژ

برای صدور ویزای دبی به موارد زیر توجه گردد:

– از صدور ویزا برای زنان مجرد زیر 25 سال معمولا جلوگیری می گردد مگر اینکه همراه با پدر و یا همسر خود قصد سفر داشته باشند.

– صدور ویزا برای افراد بالای 65 سال نیز بسیار مشکل می باشد و میبایست با اقوام درجه یک برای ویزا اقدام گردد.

– در صورت عدم ترک کشور در تاریخ مقرر توسط مسافر، در فرودگاه دبی یک جریمه 100 درهمی به ازاء هر روز تاخیر از مسافر اخذ می گردد.

مدارک مورد نیاز برای ویزای دبی

– اسکن واضح پاسپورت (حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد)

– یک قطعه عکس 3×4 با زمینه سفید

1+